Wij staan in dezen aan de zijde van Majoor Tielrooy deze methode zij, althans voor ons pel. M., een uitzondering uitscha kelen moeten we haar in een beroepsleger (denk aan de Duitschers) niet; veel en minutieus op de schietterreinen oefenen En wij staan in dezen dus eveneens aan de zijde van den Bel gischen schrijver. Nu de tweede methode Openingen laten tusschen de troepen (couloirs d'aqqui). Zij wordt thans gaarne door de Duitschers toegepast. Theoretisch is zij inderdaad prachtig. Maar, aldus de Belg, hoe is de practijk van het gevechtsveld Zelfs op het manoeuvreveld raken de troepen al door elkaar en uit de hand Terzake bestaat in Duitschland dan ook een controverse tus schen inf.- en M.-officier de man van de beweging en de man van het vuur Hoe ontstaat het procédé? a. O f de opening ontstaat toevallig in den loop van het gevecht b. of zij wordt opzettelijk van huis uit in overleg met C. M. geschapen. De nadeelen ad a. Dit is een gokje „et le hasard ne peut servir de base a un système d'appui" ad h. Men stelt te hooge eischen aan een cies. cdt., indien men hem verplicht van huis uit voortdurend een opening van toch zeker 80 m. breedte in zijn onderdeel te houden zelfs al blijven verder de betrekkelijk nauwe couloirs gehandhaafd, dan beperken zij toch zeer snel het schootsveld zoodanig dat verplaatsing moet geschieden juist op een tijdstip, waarop de vy. verdedigende vuuruitwerking nog in volle actie is Er zijn nog meer bezwaren, doch dit lijken ons de voornaamste. Een Duitsch schrijver (Meyer) in de Deutsche Wehr (5-6-'29) past dit verklarend toe op een theoretisch geval. De B.C. gelast van huis uit een 150 m. breede couloir te laten t.h.v. de uitgangsopstelling op 500 m. van de vy. weerstandslij n. Dit brengt drie voordeelen a. De 4 pels. (4 maal 4) blijven lang centraal in de hand van C. Mcie. b. Gedurende de geheele voorbereiding (gereedstelling) bewa ken zij deze en kunnen met tenminste 3 pels. op een bijzonder gevaarlijk doel geconcentreerd vuur afgeven. c. verlaten de troepen de uitgangsopstelling, dan geven de Ms. dadelijk en ten krachtigste vuursteun. Maarwanneer nu de inf. tot op dien kritieken afstand van 100 M. genaderd is, kan, zooals hij berekent, nog slechts een 266

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 32