En ook bij de verplaatsing en de inname van de gereedstelling kan de B.C. niet a priori bevelen geven voor zijn M. indien de C. M. niet door een gedegen verkenning de mogelijkheden voor het in werking brengen der M. heeft nagegaan. Van hem gaan dan ook de voorstellen aan den B.C. uit. Deze opvatting wordt gedeeld door een Zwitserschen schrijver in Journal Mil. Suisse van Dec. '28. Neen, zegt de Belg, deze heele methode van inzetten a postiori is niet te verwerkelijken a. het wapen is te weinig mobiel b. de moeilijkheden der verbinding zijn te groot. Dat ziet dan ook de Duitsche schrijver wel in ,,deze bewe gelijkheid om zich als het ware van achter in het gevechtsveld tot in de voorste lijn te verplaatsen, bezit het wapen nog niet" en dus wordt de wensch de moeder van de gedachte Het ideaal jawel, maar de practijk zou z.i. zijn om de Mcie. te voorzien van geblindeerde, gemotoriseerde voertuigjes, zoowel langs den weg als door het terrein, en die stuk, perso neel en munitie dragen. Enhier naderen wij al de lichte een- en tweemanstank van Liddell Hart Intusschen aldus de Belg, die met beide voeten hardnekkig op den grond blijft we hebben nu geëlimineerd a. vuur over de eigen troepen heen, behoudens in uitzonde ringsgevallen b. het laten van openingen, omdat dit te moeilijk en te sche matisch is c. het inzetten van M. in voorste lijn a postioriomdat de be wegelijkheid dit nog niet toelaat. Door dit proces van eliminatie blijft er slechts één methode over: Déploiement a priori des mitrs. sur la ligne de feu" een geens zins onfeilbaar procédé, doch dat de nauwe verbinding met de inf. verzekert, de schiettechniek zoo eenvoudig mogelijk laat (een voordeel voor een militieleger, geldt voor ons minder en hun dadelijk gebruik toestaat. Dit beginsel is dan ook in het Belg. règl. de l'Inf. au combat in art. 63 belichaamd dans le combat offensif, les unités de mitrs. et tout spécialement celles appartenant organiquement aux bats. d'inf. ne peuvent que trés exceptionnellement effectuer des tirs par dessus les troupes amies. Par ailleurs, les fluctuations du combat rendent aléatoire (wissel vallig, onzeker) le flanquement précongu, a l'aide de mitrs. dis- posées en profondeur, des intervalles sans cesse variables existant entre les unités engagées. En conséquence, les mitrs. des bataillons d'infanterie de premier échelon doivent être affectées (bestemmen, aanwenden) sans 268

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 34