bestaande, dat bij den aanval voorloopig niet van plaats verandert, maar het voorste echelon tijdens het oprukken steunt en flankeert. Evenals de artillerie moeten de in de vuurbasis opgestelde wapenen medewerken aan het ondersteunen en beschermen van den aanval. De vuurbasis is om een tweetal redenen bij den aanval noodzakelijk ten eerste moet zij, vurend over en langs de eigen Inf., die deelen van het aanvalsterrein neutraliseeren, die door den vijand bezet zijn of die men daarvan verdenkt, in het bijzonder daar, waar de art. niet vuurt, zoodoende het voorste aanvalsechelon dat men wel „vuurechelon noemt, door haar beter gerichte vuren een weg banend; ten tweede vormt zij het onwrikbaar element, waarop het vuur echelon bij het ten aanval voorwaarts gaan, steunt, en moet zij in staat zijn dit echelon op te nemen, indien het onverhoopt terug zou moeten. (Deze definitie is ontleend aan R. d. I., colonel Tonnet, 1 Jan. 1930, Emploi tactique des M.dans l'offensive). De vuurbasis is het krachtigste middel in handen van den B.C. De invloed toch, die hij op de actie v. d. tirailleur-cien uit oefent, zal zich in hoofdzaak doen gevoelen in de periode, voor afgaande aan het voorwaarts rukken uit de uitgangsstelling. Zoodra echter de aanval is losgebroken, zoodra de eenheden zich ontplooid hebben en in het gevecht gewikkeld zijn, ontsnap pen zij bijna geheel aan zijn rechtstreekschen invloed. Vaak zal het voorkomen, dat zij onder werking van het vy. vuur aan haar plaats gekluisterd zijn, of dat zij slechts met de grootste moeite kunnen manoeuvreeren. In dergelijke gevallen zullen de bevelen van den B.C. die een heden slechts na betrekkelijk langen tijd bereiken en de invloed van dien aanvoerder op het gevecht der betrokken onderdeelen, wordt daardoor al spoedig onzeker. Den B.C. rest nu om het gevecht te leiden, het te voeden, zijn persoonlijken invloed te doen gevoelen en niet tot de rol van tijdelijk toeschouwer te worden gedwongen, nog een drietal hulp bronnen, te weten de bat. reserve, de steun der art. en de in de vuurbasis aanwezige vuurkracht. De bataljons reserve is vrij zwak en dikwijls spoedig verbruikt en zonder aan de waarde van den artilleriesteun te kort te willen doen, kan men toch zeggen dat het zekerste middel, dat de B.C. heeft om zijn invloed zoolang mogelijk op het gevecht te doen gelden, zijn vuur in de vuurbasis is. 277

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 43