Met ons zullen er toch wel velen zijn, die Italië als een land van beteekenis beschouwen, en er niet aan twijfelen, dat die maatregel genomen werd uit krijgskundige overwegingen. Het is wel opvallend, dat bovenstaande maatregel onmiddellijk is gevolgd op den overgang der portefeuille voor Luchtvaart op Mussolini zelf. Speelde Balbo's kruistocht voor het nemen dezer beslissing een rol In ieder geval was die kruistocht een prachtige de monstratie van de mogelijkheid van zeer snellen aanvoer van bondgenootschappelijke luchtstrijdkrachten naar veraf gelegen landen, en was als zoodanig van groote militaire waarde. Zoo b.v. Orbetello Amsterdam in 6 uren (1400 km). Overigens vinden we de uitlating van Kol. Ferwerda slechts defensief, want hij aanvaardt voor anderen reeds luchtmacht naast leger en vloot. De critiek van dhr. H. doet ten volle recht wedervaren aan het standpunt en de inzichten van leger en marine, en de verwezen lijking onzer denkbeelden doet zich aan hem voor als een onbe taalbaar en onaantrekkelijk speculatief experiment. Dit verschijn sel is uit het buitenland welbekend, ook b.v. in Engeland en Frankrijk trad voor de totstandkoming eener zelfstandige lucht macht, de onvereenigbaarheid aan den dag der bij leger en marine over de rol der luchtstrijdkrachten bestaande inzichten, met die uit luchtvaartkringen zelve. Eerst nadat de zelfstandige lucht machten zich hadden baangebroken, konden zoowel hunne moge lijkheden zich beter ontplooien, alsook de daarvoor benoodigde credieten worden gevonden. Om deze reden hadden wij ons niet durven vleien, voorloopig een andere dan volstrekt afwijzende critiek te vernemen, gebaseerd op vanuit een leger- en marine standpunt onaantastbare argumenten. Daarom zullen t. z. t. de leiders eener luchtmacht doordrenkt moeten wezen van „le sens de l'air", zooals een zee-officier ingeleefd moet zijn op vloot en zee, en een land-officier doordrongen van alle perspectieven van het leger. Dan zal de mogelijkheid tot ontwikkeling langs vaste lijnen ook voor de luchtmacht bereikbaar worden. We schreven in ons eerste artikel „Hoofdzaak zijn de groote lijnen der defensie, hoofdzaak is dat een moderne organisatie en een moderne uitrusting kracht verleenen aan ons gebaar." Aan deze bedoeling zullen we ook verder ons trachten te houden. Daarom zullen we, ten einde geen onafzienbare discussies in te leiden, de beantwoording van nevenpunten zooveel doenlijk achter wege laten. Al waren wij uiteraard op verschillende punten hetzij wat oppervlakkig, hetzij wat minder duidelijk, onze eigenlijke bedoeling is ook den hr. H. blijkens diens uitvoerig artikel, volkomen helder. Dat is ons het „non possumus" van den hr. H. eveneens. Zelfs ook waar hij schrijft, dat „Ook wij zijn van oordeel en dat willen we hier onderstreepen, dat een krachtige uitbreiding van onze luchtvaartaf deeling urgent is", vernemen wij dat, want uit de 279

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 45