Mits wij echter tevoren tot krachtig verzet in staat zijn geweest, kan dit o.i. aanvaard worden. Een der voordeelen der luchtmacht is, dat zij uit een groot aantal overeenkomstige eenheden is samengesteld. Daardoor ontstaat meer garantie voor het in dienst stellen van een uitgeprobeerd product, en minder gevoeligheid voor het uitvallen, b.v. tengevolge van defecten, van een enkele eenheid. Deze voordeelen bestaan o.a. niet ten aanzien van de kruiserbedeeling onzer vloot, hetgeen werd ondervonden in Indië met de Sumatra. De vloten der groote mogendheden ontgaan evenals een luchtmacht dit nadeel door hunne groote getalsterkte. Men kan dit nadeel dus beschouwen als een rechtstreeks uitvloeisel onzer beperkte financiën, waarin geen verbetering valt te verwachten. Bij het afzien van den handelsoorlog verliest de duikboot veel van haar waarde, zelfs aannemende dat vijandelijke olietranspor ten wel moeten blijven aangemerkt als een hunner doelen. Zoolang een deel onzer duikbooten intact is, en men hoopt immers, dat zij zoo moeilijk zullen zijn uit te roeien, mag verwacht worden dat de olietransporten in convooi zullen plaats hebben. Ongetwijfeld zul len echter bij het escorte daarvan ook vliegtuigen beschikbaar zijn, waardoor de onzichtbaarheid der aanvallende duikboot teniet kan worden gedaan. Uit den wereldoorlog is met zekerheid bekend, dat een vijftal Duitsche duikbooten door vliegtuigbommen tot zinken werd ge bracht, w.o. de UC1, de UB20 en de UB32. Talrijke andere geslaagde aanvallen konden niet met zekerheid worden geveri fieerd. Zulks geschiedde in het weinig doorschijnende water van het Kanaal, en die kansen nemen in de heldere wateren van onzen Archipel belangrijk toe voor een duikboot, die zich door een aanval verraden heeft, en door vliegtuigen wordt opgespoord. Over de zichtbaarheid van aanvallende duikbooten bleek nog iets tijdens de Amerikaansche vlootmanoeuvres bij het Panama kanaal in 1929. Wij vertalen daarvan uit „Die Luftwacht" „In een dicht rookmasker gehuld, startten de zwarte slagschepen met hunne catapults de verkenningsvliegtuigen en vielen daarop de blauwe schepen met succes met artillerie-vuur aan. Vervolgens richtten de verkenningsvlietuigen het vuur der slagschepen op de sluizen van Miraflores. Nu greep de leider der blauwe partij naar zijn laatste verdedigingsmiddel, en zette zijn duikbooten en jagers in voor den torpedo-aanval op de zwarte slagschepen. Door de vij.luchtstrijdkrachten werd echter de duikbooten-aanval tijdig onderkend, en met waterbommen bestreden." Al vormen manoeuvre-ervaringen ook een element, dat in belangrijke mate het maken van vergelijkingen en analogieën beïnvloedt, zij zijn nimmer gelijk te stellen met de practijk-lessen der krijgsgeschiedenis. Zijn de laatste meestal ondubbelzinnig, de eerste leenen zich voor zeer uiteenloopende conclusies, zooals 282

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 48