we zullen laten zien uit de publicaties over de oefeningen der R. A. F. bij de Firth of Forth, welke de hr. H. aanhaalt uit de Marine Rundschau. Aeroplane 27-9-'33. „Of course the more serious papers made clear to their readers, that these were only exercises of theory and not manoeuvres as generally understood." En verder „Throughout the Exercise tactical considerations were sacrificed to considerations of training and safety. Efforts were made to ensure that all units should gain the fullest possible value out of the Exercise and that no unnecessary risks should be taken." Die Luftwacht, Oct. '33. „Erfahrungen über die Wirkungs- möglichkeiten von Landflugzeugen gegen Flotteneinheiten oder von Bordfluzeugen gegen Küstenverteidigungskrafte, konnten bei der ganzen Anlage und Durchführung der Übung nicht ge- sammelt werden." Rivista Aeronautica, Dec. '33. „Het voornaamste doel der oefe ningen was dat van training en instructie van het personeel. Zij zijn de eerste van him soort geweest in Engeland, en zijn niet te begrijpen als een beslissende proef voor de efficiency der lucht vaart in het beschouwde geval, en het zou bovendien prematuur wezen daaruit gevolgtrekkingen te willen maken over de doel treffendheid daarvan bij de kustverdediging." Om slechts aan de hand van de krijgsgeschiedenis gevolgtrek kingen te maken t.a.v. de mogelijkheden en gebruikswijzen der luchtvaart voor het heden en de toekomst, lijkt ons ondoenlijk, daar de luchtvaart van zoo heel jongen datum is en toch zoo n ster ke ontwikkeling te zien geeft. Op grond daarvan geldt echter in vollen omvang voor de luchtvaart, dat het haar toe te kennen aan deel der defensie-taak in belangrijke mate een kwestie blijft van appreciatie harer mogelijkheden, en minder van krijgservaring. Onze persoonlijke appreciatie dezer mogelijkheden leidde ons ertoe een getal van 96 vliegtuigen te noemen voor een Indische lucht macht. Ongetwijfeld draagt onze persoonlijke meening een sub jectiever karakter, dan b.v. het verslag eener commissie zou dragen, met de uitwerking van een dergelijk onderwerp belast. Dit is voor ons de reden om, in het kader van dit artikel, niet diep in te gaan op de gebruiksmethoden eener luchtmacht. Wij zien daarin eerder een rijke stof voor krijgsspeloefeningen. We schreven hiervoor, dat overgang tot een luchtmacht als zwaartepunt der defensie, deze laatste zoo krachtig zou maken, dat op eigen krachten zou kunnen worden vertrouwd in Ned.-Indië. Te dien einde verdient het echter aanbeveling af te zien van het voeren van den handelsoorlog, ten bate van de rechtstreeksche verdediging van de strategische punten op en buiten Java. De om standigheid, dat een ev. vijand uit hoofde der geographische ge- 283

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 49