steldheid van Ned.-Indië tot een maritieme onderneming op groo- ten afstand van zijn eigen land wordt gedwongen bij zijn optreden tegen ons, blijft ook voor de luchtmacht een groot voordeel. Het karakter der te verwachten luchtstrijdkrachten van den tegen stander, zal evenals hunne mobiliteit daarvan het stempel dragen. De hoofdtaak eener luchtmacht zien wij gelegen in het kader van de defensie der strategische punten op en buiten Java. Hare waar de zetelt daarbij in de lange afstandsverkenning ten rechtstreek- schen behoeve der strategische punten, in de in hare ultra-mobiliteit schuilende garantie voor tijdigen inzet der gewenschte sterkte op de juiste plaats, en in de kracht van het bombardement. Op de ontwikkeling dezer eigenschappen ware de organisatie eener lucht macht, althans voor het mobiele gedeelte, in te stellen. Wij hebben aangegeven, dat in onzen gedachtengang dit mobiele gedeelte zou kunnen bestaan b.v. uit een 60-tal tweemotors, ge schikt voor verre acties buiten Java. Het denkbeeld, dat een landvliegtuig slechts voor acties tot 100 KM uit den wal geschikt is, is in zijn algemeenheid door den modernen tweemotor achter haald. Om de betrouwbaarheid van het tweemotor-materieel aan te geven, vermelden wij (Les Ailes, 30-ll-'33), dat de Douglas- tweemotor te Winslow een stijgproef heeft gedemonstreerd met 40 kg overbelasting, op één motor startende van het op 1298 M hoogte gelegen vliegveld, en daarbij klimmende tot 2750 M hoogte. Bij lange vluchten boven water verzekert zulks volledige veiligheid. Zoowel hiervoor, als voor acties tegen doelen gelegen achter niet te breede zeestraten, en tegen maritieme doelen in niet te breede zeestraten, achten wij den landtweemotor volkomen geëigend. Men bedenke, dat het vraagstuk of in het trans-oceanische lucht verkeer land- of watervliegtuigen de voorkeur verdienen, nog geenszins ten voordeele van het watervliegtuig is beslist. Wij er kennen echter de noodzaak van het bezit van vliegbooten (of drijvervliegtuigen) voor de maritieme verkenning. Gezien de met den dag verbeterende prestaties der vliegtuigen, baseeren wij ons op het gebruik van een tweemotor met 300 KM kruissnelheid, 2000 KM actieradius, 7000 M plafond, en 750 kg bomlast. Op den 14 grooter geraamden actieradius na, worden deze performances alle momenteel bereikt. Voorts rekenen wij op een gevechtsbemanning van 3 man, voor strategische ver plaatsingen uit te breiden met een monteur. Wij zouden tegen een uitrusting met vliegbooten van overeenkomstige prestaties geen bezwaar hebben, indien dezen ook het voordeel eener mo gelijke gedekte opstelling in het binnenland kon worden verzekerd, b.v. door een uitrusting als amphibie. Een dergelijke geslaagde amphibie is ons echter niet bekend. De piloten zouden bij het door ons gedachte gebruik der lucht macht, ten einde hen ten volle voor hunne taak voor te bereiden, een deel hunner vorming bij de marine moeten genieten. 284

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 50