Een indruk van de mobiliteit eener modern uitgeruste lucht macht kan men krijgen uit de volgende gegevens. Zij is in staat zich te verplaatsen in 2 u. 20 min. van Soerabaia naar Balikpapan 700 KM), in 4 u. min. van Soerabaia naar Tarakan 1200 KM). Dergelijke verplaatsingen kunnen zoo noodig ook des nachts geschieden, waardoor de mobiliteit dus volledig tot haar recht kan komen. Aannemende dat Balikpapan of Tarakan, of beide, voor een vijandelijke overmacht zouden moeten zwichten, dan zien wij verder in de mogelijkheid om de tweemotors terug te ti ekken naar de kust van Celebes, een uitnemende kans om van daaruit de bezette oliehavens door krachtige bombardementen te bestoken. Zoo ligt b.v. Mamoedjoe op Celebes, minder dan 1 uur vliegen 260 KM), van Balikpapan. Mamoedjoe Soerabaia is 760 KM of 2% uur vliegen. Zoo ligt b.v. Baroega aan de Dondoe-baai op N.-Celebes, slechts 1 u. 20 min. vliegen 400 KM) van Tarakan. Baroega Soerabaia is 1100 KM of 3 u. 40 min. vliegen. Laten we eens veronderstellen, dat, naast de oliehavens op Borneo, zich een belangrijke vindplaats komt voegen op N.-Nieuw Guinea. Dan zien we dat Soerabaia Manokwari is 2400 KM of 8 uur vliegen. Rekenende op 2 uur tijdverlies voor benzine bijvullen op Boeton, (Soerabaia Boeton is 1000 KM of 3% uur vliegen), kan een om 4 u. voormiddags van Soerabaia startend lucht-eskadei reeds om 2 u. namiddag te Manokwari arriveeren. Een kruiser welke 30 knoopen vaart zou daarvoor licht 2% etmaal noodig hebben. Dat is het wat wij verstaan onder strategische ultra-mobiliteit, en waarin wij geneigd zijn perspectief te zien voor onze defensie. Daardoor eveneens wordt het mogelijk de luchtmacht geconcen treerd te houden op Java, totdat zekerheid is verkregen over het punt waar de inzet noodig is. Men denke niet dat wij ons schuldig maken aan overdrijving, de stand der technische hulpmiddelen maakt onze ideeën uitvoerbaar. Een luchtmacht laat zich niet uit den grond stampen. Instelling eener luchtmacht zal zoowel uit hoofde van de gewenschte gron dige voorbereiding, als uit personeele en materieele overwegingen een geleidelijk verloop moeten hebben. Aan de hand van de door ons medegemaakte moeilijkheden bij de L. A. sedert 1921, achten wij het niet waarschijnlijk dat in een kortere periode dan 10 jaren, een goed geschoolde en uitgeruste luchtmacht tot stand kan wor den gebracht, zonder kans op onnoodige stroppen of duurgekochte ervaringen. Dat dit overgangstijdperk uit een defensie-oogpunt minder gunstig zal wezen, kan o.i. slechts een voorbijgaand be zwaar wezen, dat aanvaard kan worden als de behaalde voordeelen 285

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 51