Dat zich ernstiger mogelijkheden laten denken dan voorzien in de doelstelling van de weermacht staat vast. Ook bij mindere beperking dan thans het geval is, zullen er steeds mogelijkheden denkbaar zijn, welke boven de doelstelling uitgaan, mogelijkheden, waartegen wij alleen nimmer opgewassen zullen zijn. Doch er is ook redelijke grond voor de verwachting, dat in zulke gevallen steun van een bondgenoot verkregen wordt. Dan zegt de schrijver, dat het aan de luchtvaart toe te kennen aandeel in de defensietaak in belangrijke mate een kwestie blijft van appreciatie harer mogelijkheden, en minder vankrijgservaring. Daaruit volgt dus, dat aan het luchtwapen nu nog tot op zekere hoogte het karakter van het experiment moet worden toegekend. Nu is de heer Kengen ook overtuigd, dat de vervulling van de primaire taak van het leger onder alle omstandigheden verzekerd moet zijn. Blijft dus als ruimte voor het experiment alleen dat deel van de weermachtsuitgaven over, dat zuiver en uitsluitend zijn bestemming vindt in de vervulling van de z.g. B. V.-taak diè ruimte is onbetwistbaar te klein voor experimenten van eenige beteekenis. Groote rijken, welke bovendien niet de tweeledige taak kennen van onze weermacht, staan er in dat opzicht anders voor Wij zien dan ook de toekomst niet in een op korten termijn uit te voeren omzetting in de weermacht, doch in een geleidelijken groei van het luchtwapen. De tijd zal leeren, of zulks kan geschie den met gelijktijdige of wel daarop volgende inperking van de weermachtsorganen te water en op het land. Zegt niet schr. zelf, dat de mogelijkheden van het vliegtuig nog te onvoldoende door- vorscht zijn om het element der appreciatie te kunnen uit schakelen 287

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 53