de normale verhoudingen, waarin de menschen in de gewone maat schappij tegenover elkaar staan dat dit bijzondere hem niet toekomt als mensch, maar alleen en uitsluitend als officier. De roeping is soldaten vormen. Dit geschiedt niet alleen door hen aan krijgstucht, orde en zindelijkheid te gewennen, door het gebruik hunner wapens te leeren, maar ook en vooral door hen met een echt militairen geest te bezielen. Deze geest wordt niet eens klaps geboren, hij moet aangekweekt worden door het opwekken van eergevoel, moed, dapperheid en zelfverloochening. Acht het eergevoel en de krijgstucht van uw minderen hoog en zorg, dat gij het nimmer nuttelloos kwetst, want dat zou een onver antwoordelijk misbruiken van uw gezag zijn. Regels voor meerderen. De mindere dient niet u, gij niet uw chefgij allen dient het Gouvernement en gehoorzaamt aan zijn wetten. Kom op voor eigen rechten, maar ook voor die van uw onder geschikten. Waak tegen onrecht. Leg niet aan een mindere een taak of een verantwoordelijkheid op, indien gij zelf daartoe geen kans zoudt zien." Opleiding medicus. Bezien wij nu de opleiding van den medicus. Wanneer men den invloed daarvan op den persoon nagaat, dan valt het op, dat vele eigenschappen, die bij den militair aangekweekt worden, zich ook bij den medicus ontwikkelen. Als zoodanig noem ik flinkheid, kortdaatheid, plichtsbetrachting, verantwoordelijkheid, initiatief, ja zelfs gehoorzaamheid, tucht en zelfopoffering. Ook van oudsher heeft de medicus zeer terecht den naam de eer hoog te houden. Wij allen weten, wat er van den medicus aan flink heid, snel handelen, initiatief gevraagd wordt. Wij zijn vaak ver antwoordelijk voor het leven van onze medemenschen. Vele malen moeten wij in een korten tijd beslissen of een operatie noodzake lijk is. Ik denk hierbij ook aan de obstetrie met haar snel ingrijpen. Dat het vak van medicus er een is van opoffering zal men mede met mij eens moeten zijn. De gehoorzaamheid en tucht eischen echter nadere toelichting. En toch zijn deze bij den medicus sterk ontwikkeld. Hoevelen van ons hebben het niet meegemaakt, dat ze doodmoe van een dag hard werken er 's nachts weer uitgeroepen werden. Er is een sterk gevoel van gehoorzaamheid aan zijn roeping en van zelftucht noodig om de gevoelens van onlust, die den medicus dan meermalen bekruipen te overwinnen. Wanneer wij dan dien nacht aan het bed van den zieke komen en het blijkt een niet ernstige aandoening te zijn, doch de angst van den patiënt of diens omgeving was het, die ons deed roepen, dan weet ieder onzer, dat er een sterk beroep gedaan wordt op onze zelftucht. 292

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 58