Resumeerend Het ongebonden vrije leven als student, de groote persoonlijke verantwoording, de geheele opleiding, het steeds geconcentreerd zijn op het individu als zoodanig, daarbij het on regelmatig bestaan als medicus, maken den arts mede tot een enkeling, die zich slecht schikt in een grooter verband. Het groote verschil tusschen de militaire en de medische vorming is dus deze, dat de eerste van jongs af leert zijn oog te richten op het groote geheel, zijn eigen oordeel geheel ondergeschikt makend aan dat groote geheel en de tweede de belangen van elk individu afzon derlijk in het oog houdt en alleen eigen oordeel als hoogste gezag erkent. Dit is m.i. een zeer diepgaand verschil, een verschil in wezen, dat eenmaal sterk uitgegroeid, niet gemakkelijk meer te overbrug gen is. Het wezensverschil is zoo groot, dat van een waardeering van de militaire eigenschappen van medische zijde dikwijls niet veel sprake is. En toch ik behoef slechts prototypen van den militair als van Heutsz, Snijders uit ons land en Hindenburg uit Duitschland voor oogen te stellen om eerbied voor die grootee militaire eigen schappen op te wekken. Dit zijn menschen wars van zelfverheer lijking, slechts kennend hun plicht jegens het geheel en deze vol brengend zelfs met opoffering van hun persoonlijk oordeel en gevoelens. Bezwaren van den medicus. Als men het met mij eens is, dat er- een diepgaand verschil van mentaliteit bestaat tusschen medicus en militair, zal men tevens met mij erkennen, dat de overgang van medicus tot militair den eerste niet gemakkelijk moet vallen. Opgeleid tot individualist, moet hij zich plotsing ondergeschikt maken. Hij moet diensten gaan verrichten, waar hij zelf het nut niet van inziet. De man met geringschatting voor algemeenheden moet zich plotseling onderwerpen aan algemeene reglementen en voor schriften. Hij moet plotseling een belang van een grooter organisme boven eigen inzicht leeren stellen. Hij moet aan de hand van voorschriften en reglementen leeren oordeelen. Dat alles valt hem moeilijk. Wanneer men echter in het militaire systeem is opgegroeid weet men, dat reglementen gegroeid zijn door de jaren heen en dat zij uit noodzaak geboren zijn. Erkennend, dat de officier van gezondheid moet leeren militair denken en handelen, zal men het met mij eens zijn, dat dit zwaar voor hem moet zijn. Opgeleid in tegenovergestelde richting moet hij op lateren leeftijd, als hij reeds gevormd is, zich veranderen. Daarbij komt dat de betrekking van officier van gezondheid mili tair een der moeilijkste is. In geen der wapens of dienstvakken is een analogie met den M.G.D. te vinden. Onlangs werd reeds in deze conferentie gewezen op de moeilijkheden in verband met de hygiënische rapporten. Maar ook op andere wijze is het een lastige positie. 294

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 60