Nadat spreker de nieuw-benoemde officieren aan den troep had voorgesteld, werd aan de officieren van het korps, zoomede aan de belangstellenden gelegenheid geboden om de nieuw-be- noemden hun gelukwenschen aan te bieden. Tot slot van de plechtigheid defileerde de troep voor de nieuw-benoemde officieren. Toen ik dit gelezen had, was mijn verzuchting, waarom wordt de officier van gezondheid in dit opzicht altijd zoo stiefmoederlijk bedeeld Wie onder de officieren van gezondheid heeft nog een herinnering aan zijn eigen beëediging Waar is de speech, die de ernst van den stap voor ons duidelijk maakte Ik heb een mooie herinnering aan mijn beëediging tot reserve 2de luitenant bij de infanterie in Holland. Er is echter van de beëediging tot officier van gezondheid bij het Nederlandsch-Indi- sche Leger in mijn herinnering niets anders overgebleven dan een kantoorlokaal. Naschrift van de redactie. De suggestie van den schrijver om a.s. officieren van gezondheid uitsluitend te kiezen uit reserve-officieren heeft veel aantrekke lijks, doch ook bezwaren. Blijkens door den Inspecteur van den Militair Geneeskundigen Dienst verstrekte inlichtingen wordt hier te lande reeds bijzondere aandacht gewijd aan de practische militaire vorming van de offi cieren van gezondheid. Daartoe behoort, dat alle officieren van gezondheid 2de klasse één maand dienst moeten doen bij den troep, bij voorkeur bij aankomst in Nederlandsch-Indië. Voorts is bepaald, dat alle subalterne officieren van gezondheid op Java, inclusief de specialisten (met uitzondering evenwel van de chirurgen) en de garnizoensartsen, eens per jaar een meerdaag- sche oefening moeten volgen, terwijl alle in de Buitengewesten geplaatste subalterne officieren van gezondheid elk jaar 10 dagen mede op patrouille moeten. Wordt met de voorgaande maatregelen belangrijk tegemoet ge komen in het tekort aan militaire vorming van den officier van gezondheid, de door den heer VAN LEEUWEN bepleite militaire vorming op jeugdigen leeftijd wordt daarmede nog niet bereikt. Naar onze meening zou wellicht een oplossing te vinden zijn door hen, die zich verbonden hebben, na hun bevordering tot arts tot officier van gezondheid bij het Leger in Nederlandsch- Indië te worden benoemd, gedurende hun studietijd telken jare in de zomermaanden 3 a 4 weken bij de Koloniale Reserve onder de wapens te laten komen als adspirant officier van gezondheid. Voor deze cursussen zouden programma's dienen te worden op gesteld, welke over verschillende jaren verdeeld, een sluitend geheel vormen. De hieraan verbonden kosten zullen n.h.v. geen 298

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 64