300 5. VAN HEX WERELDTOONEEL. Pers en periodiek bevatten wederom een groot aantal artikelen en be schouwingen betreffende de tallooze politieke en daarmede samenhangende wereldproblemen, waarvan enkele der voornaamste, voor zoover verband houdende met den Pacific en omgeving, in het kort zullen worden weergege ven. „Australien und die Weltmachte". Gen. O. Wiesinger behandelt in deze, in de „Militarwissenschaftlichen Mitteilungen" van Januari '34 verschenen studie de huidige en de toekomstige positie van Australië, welke ten nauwste samenhangt met de politiek, welke dit land zal innemen tegenover de koloni satie uit andere rijken. Australië, gelegen als het is binnen een gebied van internationale hoogspanning, moet in de toenemende overbevolking van verschillende landen een gevaar voor zijn vreedzame ontwikkeling en zelfs voor zijn souvereiniteit zien, aldus S. Zoowel van uit Europa als door Japan werd bij herhaling gewezen op den onhoudbaren en ontoelaatbaren toestand, dat een dergelijke oppervlakte a.h.w. ongebruikt bleef liggen voor de overige bevolking der wereld, die er behoefte aan heeft. Nam Australië aanvankelijk ten aanzien van kolonisatiepogingen een zeer afwijzende houding aan, thans schijnt daarin wel eenige kentering te zullen komen. Zoo heeft de Austr. premier Lyons, aan de Britsche regeering een zeer grootsch plan voorgelegd, ten einde bepaalde gedeelten van Australië met blanke kolonisten te bevolken. Geen verschil zal worden gemaakt tusschen de verschillende volkeren, voor zoover deze slechts tot het blanke ras behooren. Veel gevaarlijker voor de souvereiniteit van Australië dan bovengenoemde kolonisatie, is het streven van Japan, een deel van zijn bevolkingsaanwas over te planten naar eerstgenoemd land. Echter zal Japan bij het nastreven van dit idee behalve op de tegenwerking van Australië, ook rekening moeten houden met Engeland en Noord-Amerika. S. bespreekt uitvoerig de economische mogelijkheden van Australië en gaat daarbij tevens na, welke bevolkingscapaciteit dit land bezit. Wij willen volstaan met te vermelden, dat de getallen uiteenloopen van 150 a 170 millioen tot 450 millioen inwoners. (Thans wonen er rond 6 millioen menschen). Met het vorenstaande is het uitermate groote belang van Australië voor de toekomst afdoende geteekend. S. merkt hierbij nog het volgende op Het is Engelands voortdurende zorg, het imperium onverzwakt te handha ven; het verlies van Australië zou daarom voor Engeland nimmer aanvaard baar kunnen worden geacht, omdat de wereldpositie van het rijk er ten ernstigste door zou worden aangetast. Een vrijwillige openstelling voor kolo nisatie, op de wijze zooals hiervoor werd genoemd, zal wellicht kunnen voorkomen, dat Australië voor Engeland en het blanke ras verloren gaat. Voor Japan zal het voorstel van premier Lyons een groote teleurstelling zijn. De Ver. Staten van Noord-Amerika zullen het plan waarschijnlijk toejuichen, omdat voor dit land de afzetmogelijkheid voor de voortbrengselen van zijn industrie toe zal nemen, hetgeen ongetwijfeld niet het geval zou zijn, indien Australië in hoofdzaak een Japansche kolonie zou worden. Zooals uit het vorenstaande zal kunnen volgen, doet de tegenstelling tegen over Japan een eenheidsfront vormen tusschen Australië, de Ver. St. en Engeland, doch ook alleen slechts in dit opzicht, omdat overigens de belangen op velerlei gebied uiteen zullen loopen. Amerika zal niet onvoorwaardelijk bij een conflict met Japan op Engelands steun kunnen rekenen, niet alleen uit hoofde van de moeilijke positie van Engeland ter zee, doch ook, omdat het een krachtig Japan als tegenwicht tegenover Amerika en Rusland zeer

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 66