306 Tot slot een artikel getiteld „De wereldoorlog en zijne economische ge volgen" door le Luitenant L. Schotborgh, in welk artikel het toenemen van het productievermogen na den wereldoorlog in het bijzonder in de landen buiten Europa, zoomede het na-oorlogsche protectionisme en de ontwikkeling van den wereldhandel en het wereldverkeer, aan een beschou wing worden onderworpen. De gebruikelijke mededeelingen van het Hoofdbestuur, afdeelingsverslagen, veranderingen en het overzicht „pers en periodiek" besluiten het nummer. v. V. 7. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. Revue Militaire Francaise, Nov. 1933, La cavalerie moderne et son evolution Generaal Boucherie onderscheidt 3 phasen in de evolutie van de cavalerie, welke elk voor zich hun eigen karakter hebben. In de eerste plaats de phase 19141925, waarin de cavalerie afstand doet van het gevecht te paard en aan den vuurstrijd deelneemt. Voorts de phase 19251930, waarin de verkorte diensttijd en de aanzien lijke vermindering van de troepensterkten oorzaak zijn van een herziening van de organisatie. Dank zij de ontwikkeling van het motorvoertuig kan een gelukkige oplossing gevonden worden door het aantal bereden regimen ten per divisie te verminderen en daarvoor in de plaats te stellen eenige bataljons „dragons portés", welke een belangrijke vuurkracht vertegen woordigen. Als verkenningsorgaan worden pantserwagens aan de cavalerie toegevoegd. De nieuwe organisatie gaf op deze wijze aan de Division de Cavalerie een grootere beweeglijkheid en offensieve kracht, terwijl de mogelijkheid om op grooteren afstand te verkennen en te beveiligen werd geopend. De evolutie van de cavalerie in het tijdvak 19301933 besprekend, wijst Schr. op de verschillende opvattingen, welke over het gebruik van de cavalerie bestaan, namelijk le, de verkenning kan voortaan grootendeels, zoo niet geheel, aan den vliegdienst worden opgedragen 2e, de cavalerie leent zich niet meer voor beveiliging van infanterie-een- heden, welke door gebruikmaking van motorvoertuigen snel verplaatst kun nen worden, zij kan slechts worden ingezet om ontstane openingen in het front te bezetten dan wel om vlug een verdedigend scherm in te nemen 3e, de vechtwagen kan het paard nimmer vervangen. Niettemin is het noodzakelijk de bereden afdeelingen te versterken met vechtwagens om het opnemen van de gevechtsaanraking te vergemakkelijken, en met artillerie om de zeer beperkte offensieve kracht op te voeren. Terecht merkt Schr. op„Ces thèses, si différentes, présentaient chacune, il faut le reconnaitre, une part de vérité, mais, comme il arrive souvent, un raisonnement juste a la base peut devenir absurde dans son développe- ment, lorsqu'on négligé a. priori les facteurs susceptibles de le modifier et de même un grand problème risque de recevoir une solution imparfaite lorsque l'étude du détail fait oublier le cadre général dans lequel il doit être discuté" en betoogt, dat de luchtverkenning de grondverkenning kan aanvullen, doch haar in geen geval kan vervangen, dat inderdaad de bereden cavalerie- afdeelingen geen voldoende beveiliging kunnen geven aan infanterie ver voerd op motorvoertuigen, doch dat niet alle infanterie gemotoriseerd is en de cavalerie wel degelijk voldoende mobiliteit bezit om een infanterie divisie te beveiligen. De vechtwagen en het paard moeten elkaar's capa-

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 72