309 de „coups meurtriers" van zijn tegenstander. Deze nadering zal bij voorkeur 's nachts geschieden De marschsnelheid van infanterie langs den weg bedraagt 's nachts ongeveer 3 km. per uur, en vermindert tot 2 km. en dikwijls tot minder dan IV2 km. per uur wanneer de wegen verlaten moeten worden. „L'organisation des marches de nuit est une des taches les plus sérieuses. Elle exige une cons cience absolue, cherchant a réaliser le mieux". In het bovenstaande zijn enkele van de talrijke practische wenken en raad gevingen aangehaald welke Schr. bij het stellen van zijn conclusies geeft, raadgevingen welke vooral voor den troepen-officier van veel waarde zullen zijn. Het vlot en zeer overzichtelijk geschreven artikel wordt dan ook ieder infanterie-officier warm ter lezing aanbevolen. Verbindingen. La Revue d'Infanterie, Dec. 1933, L'agencement des transmissions dans I'offensive". Het artikel sluit aan bij dat verschenen in het Juni-nummer, waarin de verbindingen bij de verdediging aan de hand van een tactische oefening in beschouwing worden genomen. Schrijver wijst er op, dat het stelsel van vooruit geschoven C.T.A. 's (cen tres de transmission avancés) bij den aanval er toe leidt, dat de regiments commandant niet in voortdurend „persoonlijk" contact is met zijn bataljons commandanten in eerste linie en stelt de vraag „Ne peut on prévoir, un autre système qui évite d'ajouter aux ruptures du téléphone, dues aux bom- bardements, des ruptures voulues et systématiques Het is deze vraag welke Schrijver in zijn studie tracht te beantwoorden. Tijdens den aanval moet verband bestaan tusschen den kolonel en zijn onderhebbende commandanten, tusschen deze commandanten onderling, tusschen den kolonel en zijn onmiddellijken chef en tusschen den kolonel en de commandanten van nevenafdeelingen. Het ideaal is, dat de verbindingen worden gelegd van boven naar beneden, waardoor de commandanten der onderdeelen hun volle aandacht kunnen concentreeren op hun eigen onderdeelen. Deze wijze van werken is bij de verdediging gemakkelijk, bij den aanval echter minder eenvoudig toe te passen. Wel is waar zullen de bataljonscommandanten bij het verplaatsen van hun co. posten zooveel mogelijk de ontvangen aanwijzingen van hun com mandant moeten opvolgen, in de eerste plaats zullen zij echter rekening moe ten houden met het verloop van den strijd waardoor verschillende factoren aanleiding kunnen zijn, dat bedoelde aanwijzingen niet zijn op te volgen. Schrijver wil dan ook bij den aanval het systeem van vooruitgeschoven verbindingsposten in het kader van het regiment niet toepassen, doch directe verbindingen tusschen de commandoposten van regimentscommandant en zijn bataljonscommandanten tot stand brengen. Dit in afwijking met hetgeen „lTnstruction sur la liaison et les transmissions" voorschrijft. Genoemd voor schrift vormt een bijlage van „lTnstruction sur l'Emploi des Grandes Unites" en heeft derhalve in de eerste plaats betrekking op grootere troepen-onder- deelen dan een regiment. Schrijver heeft met zijn gedegen artikel willen aantoonen, dat geen schema gevolgd moet worden, dat de verbindingen zich volledig moeten aanpassen aan de manoeuvre en dat er zelfs een manoeuvre van de verbindingen bestaat. De regimentscommandant zal daartoe tijdig de bevelen geven aan zijn offi cier belast met de verbindingen, welke bevelen in nauw verband moeten staan met de door hem gedachte wijze waarop de aanval zal verloopen. Luchtwapen. Wissen und Wehr, Nov. 1933, „Die Entwicklung der Luftwaffe in der Nach- kriegszeit". Na een overzicht gegeven te hebben van de verschillende tot de lucht strijdkrachten behoorende vliegtuigtypen als verkenningsvliegtuigen (tae-

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 75