318 den etappen-intendant regelmatig toegezonden in groote partijen, b.v. voor een divisie. De C. V. bepaalt, welke divisie i.v.m. de omstandigheden wasch- goed kan verwisselen. Vuil waschgoed wordt verzameld en via het afvoer- station naar het achterland afgevoerd. Toezending van andere intendance goederen (kleeding, schoeisel e.d.) heeft alleen plaats op aanvraag, omdat de behoefte tevoren niet kan worden getaxeerd. Het indienen van aanvragen geschiedt eerst nadat ter zake bevelen zijn gegeven, teneinde het druppels gewijs binnenkomen der aanvragen te voorkomen. Ten slotte geeft schrijver nog eenige beschouwingen over het V(oorschrift) E (tappen en) V(erkeer). De aanschaffende autoriteiten vormen den schakel tusschen leger en leverancier. Zij slaan de voorraden op in de hoofdmaga zijnen in het achterland, en stellen op aanvraag van den D. E. V. het benoo- digde te zijner beschikking. De D. E. V. is expediteur van het oorlogs materiaal. Hij verzendt en verdeelt tusschen hoofdmagazijnen en eindstations. Hij beschikt zelf ook over eenige voorraden in de liefst mobiele-etappen- magazijnen, teneinde snel aan aanvragen van het veldleger te kunnen vol doen. Af te voeren materieel wordt via het afvoerstation vervoerd naar de magazijnen in het achterland, waar het defecte oorlogsmaterieel wordt gesorteerd en wordt verdeeld over fabrieken en werkplaatsen ter reparatie. Hoewel een etappen-directie normaal in Nederland niet noodig zal zijn, is de organisatie en werkwijze hiervan in het voorschrift opgenomen. Een schematisch overzicht van den aan- en afvoer van strijd- en verplegings- middelen is aan het artikel toegevoegd. Militaire Spectator, Oct. 1933. In het artikel„Zuivering drinkwater te velde door middel van chloorkalk" behandelt Dr. Ch. Ch. G. J. Dornickx, hygiënist van de Nederlandsche land macht, de zuivering van drinkwater door toevoeging van chemicaliën. Deze wijze van zuivering kan individueel dan wel collectief worden toegepast. Individueel heeft zij plaats door aan den man eenige tabletten der dis- infecteerende stof te verstrekken, die in de gevulde veldflesch moeten worden gedaan. Aan deze methode zijn vele bezwaren verbonden. Een vóór filtratie voor het opvangen van grove verontreinigingen kan hieraan zelden vooraf gaan. De sterk wisselende samenstelling van water maakt het twijfel achtig of de juiste dosis chloor is toegevoegd. Is zij te klein, dan is de zuivering onvoldoende, is zij te groot, dan wordt de smaak van het water- minder goed. Voorts zal niet ieder soldaat de noodzaak van de zuivering inzien, zoodat geen zekerheid bestaat omtrent de toepassing. Bij de collec tieve methode dient men gebruik te maken van chemicaliën, die ook in oorlogstijd gemakkelijk zijn te verkrijgen. Caporiet is een veel gebruikte stof. De toepassing der collectieve zuiveringsmethode dient te geschieden door daarmee vertrouwd personeel. Vóórfiltratie is noodzakelijk. Deze wordt bevorderd, door toevoeging van aluin, waardoor een vlokkige neerslag ont staat, welke een deel der verontreinigingen in zich opneemt. Als filter vol deed een 20 c.m. dikke zandlaag het beste. Bij chloreering te velde mag, om redenen van practischen aard, de chloree- ringstijd niet langer zijn dan 30 minuten. Om zeker te zijn dat het proces volledig is verloopen, dient men over een eenvoudige controle-proef te beschikken. In het Engelsche leger gebruikt men hiervoor de z.g. Horrock's test, waarbij met behulp van zinkjodide en stijfseloplossing wordt bepaald of na eenigen tijd nog vrij chloor aanwezig is. Daar schrijver echter met deze methode minder goede resultaten verkreeg, beschrijft hij uitvoerig de wijzigingen die hij in deze werkwijze heeft aangebracht en de resultaten die hiermede werden bereikt. Door het overblijvende chloor, na afloop der ehloreering, wordt de smaak van het water minder goed, zoodat dit door toevoeging van Na? S03 moet worden gebonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 84