319 Kevue du Service de l'Intendance Militaire, Sept./Oct. 1933. Intendant Militair Astier geeft in een zeer lezenswaardig en uitvoerig artikel„Les ravitaillements d l'armée jrangaise d'Orient avant et au cours de l'offensive de Septembre 1918" een beeld van de verrichtingen van de intendance bij het Fransche leger op den Balkan. Na een historisch overzicht van het ontstaan van het A.F.O. (l'Armee Francaise d'Orient) en een be schrijving van het actie-gebied Macedonië, volgt een overzicht van de com municatie-middelen. De werkzaamheden van den staf van het A.F.O. werden zeer bemoeilijkt door de veelsoortige samenstelling van dit leger, hetwelk bestond uit8 Fransche divisies, 4 Engelsche6 Servische, 1 Italiaansche en 3 Grieksche. De basis voor de verpleging was Saloniki, waar men, rekening houdende met den verschillenden aard der volksvoeding dezer nationaliteiten, groote hoeveelheden levensmiddelen verzamelde. Dagelijks werden van hier eenige levensmiddelentreinen gedirigeerd naar het etappen-eindstation. Voor het verder transport werd gebruik gemaakt van vrachtauto's met klein laad vermogen m.h.o. op den slechten toestand der wegen. Voorts werden treinen samengesteld uit allerlei soorten dieren (paarden, muildieren, ossen, kameelen), welke in hun geheel door Macedonische en Albaneesche ondernemers werden geleid. Als reserve-voorraden waren in 7 Centres de Rav. d'Armee 7 dagen le vensmiddelen opgelegd, terwijl bovendien in 11 Centres Divisionnaires nog 3 dagen aanwezig waren. Vervolgens wordt een overzicht gegeven van de organisatie van den verplegingsdienst in het algemeen en van den aanvoer der levensmiddelen. Ten behoeve van de broodvoorziening werden in de Centres de Rav. zoowel als in de Centres Div. veldbakkerijen opgericht. De veldbakovens werden gestookt met hout, waartoe aan de A.F.O. een afzonderlijke organisatie werd toegevoegd voor exploitatie van de bosschen. Een voorraad van 10 dagen meel en andere ingrediënten was bij de bakkerijen opgeslagen. Het brood was maximum 24 uur oud wanneer het de troepen bereikte. Bij gebrek aan voldoende vee werd voor de vleeschvoorziening bijna uit sluitend gebruik gemaakt van uit Frankrijk aangevoerd bevroren vleesch. Zelfs bij de grootste warmte verkeerde dit, wanneer het de troepen bereikte, nog in zeer goeden toestand. Daarna volgen eenige gegevens omtrent de voorziening aan fourages, de exploitatie van de streek en den aanvoer van wijn, waarna een gedetailleerde beschrijving volgt van de wijze, waarop de verplegingsdienst bij dit leger werkte, dat in totaal een verplegingssterkte had van 80.000 man en 33.000 paarden. Op 2 October volgt de overgave van het Bulgaarsche leger, waardoor de intendance van het A.F.O. zich plotseling voor de moeilijkheid geplaatst ziet 70.000 Bulgaarsche gevangenen mede te verzorgen. Voor de vervolging konden wegens ernstige verplegingsmoeilijkheden slechts 9 divisies worden ingezet. Zoowel het zeer bergachtige, economisch arme en bovendien nog verwoeste land als de slechte verbindingswegen met de basis belemmerden de verpleging van dit vervolgingsleger in hooge mate. Een vooruitgeschoven verplegings- basis werd te USKUB ingericht voor 10.000 man en 5000 paarden en muil dieren, terwijl bovendien een rollend magazijn met 160 ton levensmiddelen in gereedheid werd gebracht. Een speciale commissie werd naar Sofia gezon den om na te gaan welke voorraden voor het in Noordelijke richting op rukkende leger verzameld zouden kunnen worden, gedurende zijn doortocht door Bulgaarsch gebied. Een duidelijk beeld wordt gegeven van de wijze waarop de verpleging van deze vervolgingscolonne verliep. Tenslotte worden nog eenige bijzonderheden gegeven omtrent de brood- en vleeschvoorziening en de aanvulling van klee ding en uitrusting. In de conclusiën, waarmee het artikel wordt besloten, wordt nog eens de nadruk gelegd op het zeer groote voordeel van het gebruik van veldbakovens,

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 85