320 waardoor men in staat was den soldaat steeds en tijdig van een ruim rantsoen goed brood te voorzien. Bij het A.F.O. waren niet minder dan 240 veldbakovens ingedeeld Bak kerijen en slachterijen moeten, willen zij aan hun doel beantwoorden, zoo dicht mogelijk achter de strijdende troepen worden opgericht. de B. Geneesk. dienst, enz. Le service de santé dans la guerre juture, par M. Schickelé (Médecin colonel) Archives de Médecine et de Pharmacie mïlitaires, Décembre 1933. De militair geneeskundige dienst zal in den oorlog van de toekomst zijn algemeene werkzaamheden wat betreft eerste hulp, transport, en behandeling van zieken en gewonden in 't algemeen blijven verrichten. De nieuwe wijze van oorlogvoeren zal aan zijn organisatie en functie vrij diepgaande veranderingen opleggen, ook al heeft ons de ondervinding fac toren leeren kennen, die ongetwijfeld zich ook in den toekomstigen oorlog zullen blijven handhaven. Onder deze onveranderlijke factoren rekenen wij le. de verdeeling dergenen die buiten gevecht zijn gesteld. Deze zullen evenals vroeger verdeeld worden in zieken, gewonden en gaszieken. a. Zieken. De ondervinding heeft afdoende aangetoond de doeltreffendheid van den modernen prophylactischen maatregel, om de groote epidemische ziekten te voorkomen en te bestrijden. Vooral de immuniseerende vaccins hebben ons op dit gebied een wapen verschaft, welks kracht niet genoeg versterkt kan worden. b. Gewonden. Voor wat betreft gewonden is er geen enkele nieuwigheid te voorzien. Wij kennen de bijna onafwendbare gevaren voor infectie, indien niet binnen zekeren tijd ingegrepen wordt. Deze kennis beheerscht de ge- heele organisatie der oorlogschirurgie, en wij bezitten ter voorkoming der infectie vaccins, sera en anatoxinen. Het laat zich niet aanzien, dat de toekomst ons veel nieuws zal brengen ten aanzien van den aard en het verloop der wonden. Alleen hunne behandeling kan t voorwerp zijn van belangrijke ontdekkingen. c. Gaszieken. De questie der gaszieken wordt in dit artikel afzonderlijk behandeld. 2e. De indeeling der verhezen. In de toekomst zal men ook onderscheid blijven maken tusschen de onvervoerbaren, degenen die liggend of zittend vervoerd moeten worden, en (Jg marschvaardige gewonden. iVien moet echter in de toekomst wel rekening houden met den aard van het vervoermiddel. Iemand, die anders onvervoer baar zou zijn, kan waarschijnlijk met een vliegtuig nog wel vervoerd worden. 3e. De algemeene beginselen van organisatie en werking van den genees kundigen dienst te velde. Deze algemeene beginselen zullen waarschijnlijk ook niet veranderen. Zij berusten op drie grondbeginselenvan sorteering, evacuatie en onderdak verschaffen. De sorteering zal steeds zoo vroeg mogelijk moeten geschieden, opdat de geëvacueerden precies naar die plaats van behandeling kunnen worden gebracht, welke voor hen noodzakelijk is. De evacuatie zal eveneens zoo spoe dig mogelijk en op de meest doeltreffende wijze moeten geschieden. De beste oplossing is steeds om, indien de ziekte of verwonding dit toelaat, de

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 86