322 front verwijderd moeten liggen. De groote evacuatiehospitalen en ambulances van den afgeloopen wereldoorlog bijna vlak achter het front hebben afge daan. De naar voren geschoven, geheel gemotoriseerde geneeskundige for maties, zullen slechts dienst doen als sorteeringsplaatsen en als plaatsen, waar de wonden gereinigd worden, en waar de medisch-chirurgische behan deling zooveel mogelijk beperkt moet worden. Deze formaties zullen talrijk moeten zijn en verwisselbaar. Zij zullen uitgerust moeten zijn met sterilisators met ontsmettingsinrichtingen voor met gifgassen besmette kleeren, met radio enz. De geneeskundige dienst zal slechts goed kunnen functionneeren in den toekomstigen oorlog, als hij vanaf 't begin der vijandelijkheden de beschik king heeft over talrijke, goed ingerichte, snelle vervoermiddelen. 5e. de luchtoorlog. In werkelijkheid zal de groote nieuwigheid van den toekomstigen oorlog bestaan in de mate, waarin de luchtoorlog zal worden toegepast. Omdat men niet weet wanneer en op welk punt de vijandelijke luchtmacht zal aanvallen, zou eigenlijk 't geheele land daartegen beschermd moeten zijn. Toch zullen vooral steden tot doelwit gekozen worden. Bovendien weet men niet van te voren of de vijand gebruik zal maken van ontploffings middelen, brandbommen of gas. Men zal verzamelplaatsen moeten oprichten, beschut tegen alle 3 soorten van luchtaanvallen, welke dienst doen als plaatsen van sorteering en eerste hulp. Een reeks van verschillende hulp posten zal in verbinding staan met een inrichting midden in de stad, welke als hoofdverbandplaats dienst moet doen, om aan de gewonden en zieken die hulp te verleenen, welke niet op de kleine hulpposten kan geschieden. De eigenlijke behandeling zal moeten geschieden in de hospitalen, vooral buiten de stad, die ingericht zullen zijn voor gewonden en gaszieken. Een uitgebreid personeel is noodig bij luchtaanvallen. De kern van dat personeel zou kunnen bestaan uit brandweerlieden. De organisatie der hulpverleening zal stevig in elkaar moeten zitten, wat vooral zal afhangen van de groote eensgezindheid tusschen de militaire en burgerautoriteiten. Ge. de bescherming der geneeskundige afdeelingen. De best ingerichte ziekenhuizen bevinden zich in de groote steden, maar juist die groote steden zullen dikwijls doelwit van luchtaanvallen zijn. Bovendien zullen de groote hospitalen niet alleen overvuld worden door geëvacueerde gewonde militairen van het front, maar ook door de gewonde burgers der steden t.g.v. de luchtaanvallen. Het 7de internationale medische en pharmaceutische Congres te Madrid in 1933 heeft ten aanzien van dit onderwerp één punt opgesteld, wat wel de moeite waard is om te over wegen, n.l. enkele steden of dorpen uitsluitend voor medische doeleinden te reserveeren. Daar de krijgskunst eene wetenschap is in voortdurende evolutie, zal de geneeskundige dienst op zijn beurt die evoluties moeten volgen en niet mogen kristalliseeren in starre en uiteindelijke formules. B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 88