dl2 Wij willen de slotwoorden van dit hoofdstuk aanhalen„Japans indus— „trieele expansie is identiek aan die van Duitschland in 1904 de bewape- „ningswedloop is begonnende prestige-politiek gaat haar verderfelijken „gang (Duitschland in 1906 en in 1911) het chaotische Balkangebied, waar „men in troebel water kon visschen, heet nu China de poging tot „Ein- „kreisung" is vermoedelijk reeds aangevangen. Het is een gevaarlijk tijds gewricht, dat wij tegemoet gaan Het financieele gedeelte willen wij buiten beschouwing laten, om dit overzicht te besluiten met de woorden van waarschuwing, welke KoL Furstner in den volgenden vorm geeft„Slechts wij zelf kunnen ons eenige „zekerheid verschaffen, zelfs een redelijke zekerheid, mits onze daden „aantoonen, dat het met den wil, om desnoods voor de bestaansmogelijkheid „van ons volk in de toekomst, dus voor onze rijkseenheid in den oorlog te „gaan, werkelijk ernst is. „Laat men de zaken willen zien, zooals zij zijn. Laat men het probleem „onderzoeken, al ware het alleen om ons te laten zien, dat het onderzocht „is en dat onze ongerustheid overdreven moet worden geacht. Maar laat „men ons niet met gesloten oogen langs een afgrond voeren, waarvan wij „het bestaan intuïtief aanvoelen. Laat er niet later van de geschiedenis van „een vergaan Nederlandsch koloniaal rijk geschreven kunnen worden, wat „Dr. Caspary van Carthago schreef „Hannibal (de Carthaagsche militair) kon zeer goed rekenen, beter dan „de kooplieden in zijn vaderland, zooals de vernietiging van Carthago heeft „aangetoond". Zooals wij reeds in den aanvang opmerkten, willen wij niet nalaten, deze. weldoorwrochte studie aan een ieder ter bestudeering aan te bevelen. „Unruhe in Australien und Südostasien". Onder dezen titel bevat het Mil. Wochenblatt van 18 Febr. 1934, No. 31 een korte beschouwing betreffende de defensievoorzieningen in Australië en Sin gapore. Voor Australië is het gevaar niet zoozeer gelegen in den directen aanval, doch meer in den z.g. handelsoorlog, aangezien dit land een bevolking heeft,, welke zich ten deele met industrie bezig houdt en te dien aanzien afhanke lijk is van den overzeeschen handel, zoomede met landbouw, ten behoeve waarvan invoer van olie, kunstmest en benzine noodzakelijk is. Het zwaartepunt van den oorlog zal voor Australië derhalve gelegen zijn in den zeeoorlog, waartoe wordt aangenomen, voorshands, dat noodig zijn i een eskader van 4 kruisers met vliegtuigen een leader met 4 jagers de noodige sloops en bewakingsvaartuigen oorlogshavens, opslagplaatsen, olie voorraden luchtstrijdkrachten en geschut voor de verdediging van de havens. Momenteel is men bezig, vorengenoemde desiderata ten uitvoer te bren gen met name de kustversterking heeft thans de aandacht, zoomede de uit breiding van de luchtmacht. Men schijnt zelfs te willen voorzien in eigen aanmaak van krijgsbenoodigdheden. De Cavalerie wordt gereorganiseerd tot een regiment pantserauto's deze laatste organisaties acht men meer geschikt voor de verdediging van de uit gestrekte kusten. Bovendien heeft men de motoriseering en mechaniseering: van de bereden artillerie en de treinen ter hand genomen. Daarnaast wordt overleg gepleegd met Nieuw-Zeeland ten einde tot een harmonische oplossing van alle defensievraagstukken te kunnen komen. Wat betreft Singapore wordt het volgende medegedeeld. Melding wordt gemaakt van een koortsachtige bedrijvigheid aldaar, omdat men de verster kingen binnen den kortst mogelijken tijd wil hebben afgewerkt. (Dit stemt geheel overeen met de krantenberichten dienaangaande). Veel zware artil lerie moet reeds opgesteld zijn, terwijl angstvallig wordt gewaakt tegen spi-

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 100