413 onnage. Het groote droogdok, geschikt voor opname van de grootste Engel- sche oorlogsschepen, zal over enkele maanden gereed zijn. (Omtrent de beteekenis van dezen maatregel zal geen verder commentaar noodig zijn). Hand in hand met de versterking gaat de uitbreiding van de luchtstrijd krachten, welke thans bestaan uit drie volledige eskaders van vliegtuigen met zeer grooten actieradius (Horsley- en Vildebeesttoestellen) Ten slotte schijnt men reeds vergaande voorbereidingen te hebben getrof fen voor de mobilisatie van de Europeesche bevolking. Onlangs is een wet van kracht geworden, in gevolge waarvan iedere Europeaan tusschen 18 en 50 jaar blijk zal moeten geven van zijn geschiktheid voor den militairen, dienst. Eenige weken geleden maakte een uit Tokio afkomstig Aneta-bericht melding van de voorwaarden, waaraan het (herziene) volkenbondspact zou moeten voldoen, om een herleving van den bond te waarborgen en de toe treding van Japan wederom mogelijk te maken. Deze voorwaarden, welke door een der leden van het Hoogerhuis, Baron Sakatani in de „Japan Adver tiser" tot alle staatslieden der wereld werden gericht, zijn de volgende 1°. Duitschlands terugkeer tot den Volkenbond, welke slechts tot stand zou kunnen worden gebracht door een volledige erkenning van zijn eisch om rechtsgelijkheid. (Wij wijzen hier op de belangrijke positie van een bewapend Duitschland in Europa speelt wellicht ook hier de minder goede verstand houding tusschen Duitschland en Rusland een rol?). 2°. De herziening van het Volkenbondsverdrag in dier voege, dat de Ver. Staten in staat zouden zijn toe te treden. 3°. De onderteekening der ontwapeningsconventie. 4°. De erkenning van de gelijkheid van alle rassen. 5°. De invoering van vrijhandel door het uit den weg ruimen van alle tariefmuren. (Een n.o.m. voor de meeste groote mogendheden, met name voor Engeland, onaanvaardbaar desideratum. Juist de bescherming van de eigen industrie tegen de Japansche concurrentie maakte het oprichten van tariefmuren noodzakelijk. Katoenconferentie in Br. Indië. Ook van belang met het oog op onze contingenteeringspolitiek) 6°. De erkenning van Manchukwo. 7°. De afschaffing van art. 16 van het Volkenbondsverdrag, dat betreft het gemeenschappelijk optreden voor het geval een lid van den Bond zijn toevlucht neemt tot oorlog. 8°. De opneming van een bepaling in het verdrag, waarbij aan ieder land het recht wordt verleend zich te verdedigen. 9°. De instelling van vaste Volkenbondscommissies voor de regeling van regionale conflicteneen dezer commissies zou conflicten behandelen in het Verre Oosten, een andere die in Noord-Amerika, een derde die in Zuid-Amerika en een vierde die in Europa. 10°. Alle landen waar inwendige verdeeldheid heerscht en die geen cen trale regeering hebben, zouden van den Volkenbond moeten worden uit gesloten. Inderdaad een aantal voorwaarden, welke ieder voor zich van belang moeten worden geacht. Wij willen volstaan met het plaatsen van een enkele opmerking. Van zeer veel belang voor Japan is de sub 2 gestelde voorwaarde. De Ver. Staten bleven uit den Volkenbond o.a. op grond van de overweging, dat men zich niet wenschte te mengen in de Europeesche politiek en evenmin een inmenging van Europa wilde in Amerikaansche aangelegenheden (Mon- roeleer). Hier valt derhalve reeds in zekere mate een verlangen naar een regionale indeeling te constateeren. Vergelijken wij hiermede den bij herhaling van Japansche zijde geuiten wensch naar een dergelijke regionale indeeling (zie o.a. de lezing van Kol. Furstner hiervoren besproken), welke thans wederom naar voren treedt in de sub 9 geformuleerde voorwaarde, dan valt de onder 2 genoemde eisch alleszins te verklaren. Niet vergeten dient

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 101