419 Voor de aandrijving wordt gebruik gemaakt van een in de machine gemon- teerden electro-motor, welke wordt gevoed uit het lichtnet (aansluiting op stopcontact) Door het verreschrijltoestel parallel op een telefoontoestel te schakelen kan men op elk gewenscht oogenblik door het omzetten van een schakelaar overgaan van verreschrijver op telefoon en omgekeerd. Op deze wijze wordt het voordeel van de telefoon als verbindingsmiddel t.w. persoonlijke gedach- tenwisseling gecombineerd met dat van de telegraaf, t.w. schriftelijke berichten-(brief-) wisseling. Hetzelfde bericht kan tegelijkertijd naar verschillende posten worden geseind". Voorts deelt Schr. mede, dat het toestel kan worden gecombineerd met een automatischen zender, welke de teekens met de maximale snelheid (ongeveer 66 woorden per min.) uitzendt. Door toepassing van dit verbindingsmiddel kan een belangrijke bespoe diging in de militaire berichtenwisseling worden verkregen, terwijl feillooze schriftelijke overbrenging en directe controle daarop mogelijk is. Voorts is de geheimhouding beter gewaarborgd en wordt een besparing op personeel verkregen. Mavors, Januari 1934. Het gebruik van bestaande verbindingen. Majoor J. N. Schreuder beschouwt het in gebruik nemen van bestaande verbindingsinstallatiën en -middelen als een der hoofdbeginselen, waarop de uitvoering van den verbindingsdienst gebaseerd dient te zijn en bespreekt achtereenvolgens de permanente verbindingen, de half permanente of semi-permanente verbindingen en vluchtige verbindingen. Als voordeelen welke aan het gebruik maken van bestaande geleidingen zijn verbonden noemt Schr. le. door het gebruik kan dikwijls aanmerkelijk worden bespaard op tijd, geld, arbeidskrachten en materieel 2e. doordat voor het tot stand brengen van de gewenschte verbindingen geen of minder materieel in het werk behoeft te worden gebracht, blijft een grootere hoeveelheid materieel beschikbaar voor die gevallen, waarin door eigen aanleg in de behoefte aan verbindingen moet worden voorzien, dan wel voor reserve 3e. in het algemeen zullen, door dat gebruik, verbindingen worden ver kregen, welke grootere bedrijfszekerheid bezitten en minder onderhoud vereischen dan met veldkabelgeleidingen kan worden bereikt. In verband met bovenvermelde voordeelen mag, volgens Schr. dan ook alleen tot den aanleg van veldkabelverbindingen worden overgegaan indien niet over bestaande verbindingen kan worden beschikt, de geheim houding van de over de bestaande verbindingen te voeren correspondentie gevaar zou kunnen loopen, onvoldoende zekerheid wordt geboden voor het snel en juist overkomen van berichten en gesprekken als gevolg van de technische staat, waarin de bestaande verbindingen verkeeren en ten slotte indien de capaciteit van de bestaande verbindingen ontoereikend is te achten met het oog op de te verwachten correspondentie. Uiteraard zal de bevoegdheid om over bestaande verbindingen te beschik ken niet zonder meer aan eiken commandant kunnen worden toegekend, hieromtrent zijn dan ook de noodige voorschriften en bepalingen vast gesteld. V ersterkingskunst. Mavors, Januari 1934. Hinderniszones door le Luitenant M. de Boer. In een vlot geschreven artikel behandelt Schr. de zoogenaamde hinder niszones, welke gevormd worden door een groot aantal stelselmatige vernie lingen van bruggen en wegen gecombineerd met mijnen, boomversperringen

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 107