420 op wegen e.d. en zoo mogelijk ook met mosterdgasversperringen. Van groote beteekenis is het gebruik van deze hinderniszones bij het gevecht om tijd winst, indien zij doelmatig gecombineerd worden met de actieve strijd middelen. Schr. stelt zich voor, dat de hindernissen over een groote diepte en stelsel matig worden aangebracht en wel zoodanig, dat aan 's vijands zijde allereerst een ondiepe strook wordt ingericht, waardoor pantserwagens, vechtwagens en gemotoriseerde troepen van den vijand worden tegen gehouden. Door de gesteldheid van het terrein zal het kunnen voorkomen, dat de eigenlijke hinderniszone is verdeeld in verschillende strooken, welke in de diepte somtijds eenige kilometers achter elkaar liggen. Elke voor gelegen hindernis verhoogt de uitwerking van de meer achterwaarts gelegen hindernissen en geeft tijd voor het uitbouwen van de hinderniszone, zoodat op deze wijze meer achterwaarts breedte, diepte en grondigheid van de vernielingen kunnen toenemen. Tijdens den wereldoorlog werden vernielingen met defensieve doeleinden veelvuldig, doch die met offensieve doeleinden in slechts beperkte mate toegepastde groote beteekenis van stelselmatige vernielingen was in het begin van den oorlog bij geen der partijen doorgedrongen. Hoewel de stelselmatige vernieling veel tijd, personeel en springstoffen vergen en dus de toepassing in hooge mate van deze factoren afhankelijk is, vormen zij thans een strijdmiddel van beteekenis. In een volgend hoofdstuk zal Schr. eenige voorbeelden geven van het inrichten van hinderniszones, ontleend aan „Beispiele von Sperren", welk boek dit jaar werd uitgegeven door de „Inspection der Pioniere und der Festungen". Vliegdienst. Mavors, Januari 1934. De laatste ontwikkeling van jacht- en bombar dementsvliegtuigen, door Kapitein-vlieger A. K. Steup. Reeds eerder heeft Schr. er op gewezen, dat geruimen tijd geleden in het buitenland zich de behoefte deed gevoelen om bij een nachtelijke ver dediging de beschikking te hebben over zoogenaamde nacht jagers. Thans kan men constateeren, dat dit vliegtuigtype langzamerhand een plaats gaat innemen in de luchtverdedigingorganisatie, getuige de door Engeland ge plaatste bestelling bij de Glosterfabriek van eenpersoonsjagers welke op een hoogte van 5000 m een snelheid kunnen ontwikkelen van 352 km per uur en waarvan de stijgtijd naar 6000 m minder dan 12 min. bedraagt, de in Juni 1933 in Frankrijk uitgekomen Blériot-eenpersoonsjager met een snelheid van 370 km per uur op 5000 m hoogte en een stijgtijd tot 6500 m van 8 min. 50 sec., het Italiaansche jachtvliegtuig Fiat CR 30, e.a. Aan een beschouwing onderwerpend de vraag of de jacht jager een één- of een tweepersoons vliegtuig moet zijn, haalt Schr. de conclusie aan, waartoe Freiherr von Cornberg in een der nummers van „Die Luftwacht" op grond van de door hem opgedane oorlogservaring is gekomennamelijk, dat bij een goede bezetting van een tweepersoons-dagbombardementsvliegtuig, waarbij bedoeld wordt, dat bestuurder en waarnemer een twee-eenheid vor men, die geheel op elkaar zijn ingesteld en dus eikaars bedoelingen ook direct begrijpen, de strijd tegen een eenpersoonsjager dikwijls met succes kan worden gevoerd. Naar aanleiding van deze uitspraak merkt Schr. op, dat indien dit als juist kan worden aangenomen voor de dag-jachtvliegtuigen, het logisch is, dat ook de nachtjager een tweepersoons type zal moeten zijn. Als een van de voornaamste objecten voor een vliegmacht moet worden beschouwd 's vijands vliegtuigbasis, welke met de daarbij behoorende fabrie ken, depots en voorraadmagazijnen door de bombardementsvliegtuigen be stookt zullen moeten worden. De eigen luchtwerkzaamheid kan echter alleen dan gunstige gevolgen hebben, indien weinig of geen hinder wordt onder vonden van de vijandelijke vliegtuigen op bepaalde tijden zal dus een over wicht in de lucht moeten worden verkregen, dat slechts tot uiting kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 108