421 komen door het gebruik van jacht- en bombardementsvliegtuigen. Schr. wijst er op, dat in het buitenland aan den opbouw en vooral den uitbouw van het luchtwapen in deze richting wordt gewerkt. Tot slot geeft Schr. eenige gegevens van de meest moderne bombarde mentsvliegtuigen en van de door de U. S. Army Aircorps bestelde vliegtuigen voor de burgerluchtvaart voor inrichting als gevechtsvliegtuig met groote capaciteiten. Diversen. The Army Quarterly, Januari 1934. Air bombmg and air disarmament, door Air Commodore J. A. Chamier. Het denkbeeld een luchtmacht te organiseeren, welke in dienst van den Volkenbond wordt gesteld, acht Schr. onuitvoerbaar, verschillende schier onoverkomelijke moeilijkheden zullen zich voordoen. Aannemende dat een luchtmacht als „super Power above all Powers" is geplaatst, hoe zal deze macht dan moeten worden ingezet, wie zal de ver antwoordelijkheid durven dragen dit „deadliest of weapons" tegen een natie in te zetten, vraagt Schr. zich af. De oprichting van een dergelijke macht zou een zeer uitgebreide generale staf vereischen, welke de verschillende oorlogsgevallen zou moeten bestu- deeren en uitwerken. Het vraagstuk van centralisatie en decentralisatie, technische moeilijk heden, aanvulling van personeel en materieel enz. leveren bezwaren op, welke moeilijk te overwinnen zullen zijn en al waren deze te overwinnen, dan zou men zich nog terdege moeten afvragen of een dergelijke „politie"- macht minder kostbaar in exploitatie en humaner in toepassing zou zijn dan de nationale weermachten waarvoor zij in de plaats treedt. „Of the three Services, the Air Service is the least stabilized, and at any time a new invention by one of the members or by one of the great Powers outside the League might render obsolete the whole of the material at its disposal. To these difficulties must be added that of the human element. Man by nature has an affection for his own country, and would appear as if the creation of the international man is a necessary precedent to an inter national force and if man has become international, force should be unnecessary." Vervolgens wijst Schr. op de groote oorlogswaarde, welke de civiele lucht vaart in de verschillende landen heeft. De tegenwoordige sport-, post- en verkeersvliegtuigen zijn in korten tijd tot oorlogsvliegtuigen om te bouwen. Civiele piloten zijn „half made military airmen". Men zou moeten overgaan tot internationaliseering van het civiele luchtverkeer, hetgeen door de enorme vlucht, welke het luchtverkeer in de laatste jaren heeft genomen, on doenlijk is. „To organize this great and growing industry into a single company would be a stupendous undertaking. Types of material in use for civil aviation differ from one another as a result of many factors, including national temperamentand the task of a company operating a multiplicity of types woud be impossible. Standardization of types might ruin flourishing national industries. Monopoly is hardly conducive to efficiency and to progress, and air transportation needs above all progress." De hierboven genoemde oplossingen kunnen niet tot een resultaat leiden. Schr. is dan ook van meening, dat een middenweg gekozen moet worden door de luchtactie in oorlogstijd te beperken tot hetgeen in verdragen moet worden vastgelegd. Toegestane aanvalsobjecten zouden kunnen zijnmu nitiefabrieken, militaire en maritiem-militaire objecten, kracht- en lichtsta- tions, spoorwegbruggen, vliegterreinen—„the destruction of these targets will have a direct and great effect on the capacity of a people for waging war, accompanied by moral effect almost as great as direct attack on massed civilians. War will be brought home to a whole people, but not, we may hope, to their homes." v. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 109