425 distinctieven, voor de officieren op de revers van de jas en voor de onder officieren op de benedenmouw. Geen uitmonstering. Doel is te komen tot een nette en doelmatige uniform, welke o.a. getoetst is aan de velduniform van het Engelsche en het Duitsche leger. Het voorstel is zonder verdere toelichting opgenomen. Teekeningen verduidelijken de bedoeling van den schrijver. Revue Militaire Francaise, December 1933. In hoofdstuk VI van het artikel van den Intendant Militaire Coanet„Contribution a l'Étude du Role colonial de l'armée", wordt besproken„Röle spécial du Service de l'Intendance"Van 1815 tot omstreeks 1901 was het hoofd van het commissa riaat der Marine in de overzeesche gewesten belast met de verzorging der koloniale troepen. In 1901 werd de „Intendance des troupes coloniales" ingesteld. Lyauty kende aan den arbeid van de intendance, zooals deze na 1901 door haar werd verricht, zeer veel waarde toe uit een oogpunt van pacificatie door zooveel mogelijk voor legerleveranties de plaatselijke hulp bronnen te benutten en deze te doen aanpassen aan de behoeften van het leger. Zoo gaf zij o.a. den eersten stoot tot oprichting van plantages voor den verbouw van paardenvoer, voor den bouw van graanmaalderijen, fabrie ken tot vervaardiging van vleeschconserven e.d. Vooral in Marokko en Syrië heeft het werk der intendance veel bijgedragen tot de economische ontwikkeling dezer gebieden. Door streng de hand te houden aan een vol komen rechtvaardige en onpartijdige wijze van het doen van aanschaffingen voor het leger, waarbij ieder kon mededingen, werden de sedert vele eeuwen daar gevolgde handelsmethoden met omkooping en knoeierijen, in goede banen geleid. Invoering van het munt- en metrieke stelsel werd bevorderd door de eischen welke de intendance aan de af te leveren goederen stelde. Zij bracht de landbouwers er toe hun gewassen tot betere kwaliteit te cultiveeren, waardoor hun producten op de open markt hoogere waarde verkregen. De intendance was steeds de eerste, die het contact met den onderworpen vijand weer op vreedzame wijze opnam, door hem in staat te stellen producten tegen goeden prijs aan het leger te verkoopen. Een belangrijk werk werd door de intendance der koloniale legers verricht gedu rende den oorlog '14'18. Maatregelen werden getroffen om het moederland te kunnen steunen door toezending van diverse soorten consumptie-artikelen, b.v. graan, vee, suiker en grondstoffen als wol, leer e.d., waartoe in verschil lende koloniën de productie dezer artikelen aanzienlijk moest worden op gevoerd. Militar-Wissenschaftliche Mitteilungen, December 1933. Mil. Oberintendant d.r. Hubert Steinitz geeft in het artikel„Erntever- wertung in Serbien 19161918" een beeld van de wijze waarop de geheele oogst van het land ten behoeve van de legerverpleging werd aangewend- De economische situatie der Centrale Mogendheden maakte het noodzakelijk, de producten van het veroverde land zooveel mogelijk te benutten. Daarbij behoorde aan de bevolking voldoende voor eigen behoeften te worden gelaten, terwijl ook voor de verdere teelt der producten het noodige zaaigoed gere serveerd moest blijven doch overigens behoorde de opbrengst ten dienste van het leger of het achterland der Centralen te worden aangewend, of als ruilmiddel tegen de producten van neutrale mogendheden te worden gebruikt. De exploitatie van Servië werd geheel op militaire leest geschoeid, terwijl de uitvoering van bevolen maatregelen door speciale militaire wetten werd verzekerd. De verkrijging en verhandeling der producten geschiedde op commercieelen grondslag met een kapitaal van 12 millioen kronen, later verhoogd met 8 millioen. De organisatie splitste zich in een „graanafdeeling" en een „ooftafdeeling". De eerste had tot opdracht, met inachtneming van hetgeen voor de bevolking zelve noodig was, zooveel mogelijk broodgraan en paardenvoer naar het achterland af te voeren. De ooftafdeeling moest trachten producten van hooge handelswaarde te verkrijgen, liefst in gecon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 113