verder naar ST. LEGER (zie de Croquis No. 3 van Grasset), En Grasset beschrijft dan op blz. 28 van zijn boek, hoe de wnd. reg.C. met 3 eskadrons in den mist wegrijdt, et se trom- pant de chemin, se dirige vers GOMERY enz. Hoe is dat nu mogelijk, is de eerste vraag die men zich stelt, voor een stafofficier van de capaciteiten van dien reg.C.het was toch te 4.30 al lang licht, enz. enz. Ik heb dien marschweg ook eens gevolgd, en mij daarbij in gedachten steeds zoo goed mogelijk verplaatst in den toestand van 22-8-T4, 4.00. Van CHENOIS af gaat het langs een goeden verharden weg naar LATOUR dit dorp bestaat uit twee geheel van elkaar gescheiden gedeelten „le village bas" aan den grooten weg van VIRTON naar SIGNEULX en „le village haut" vlak Noord van den weg op een steilen heuvel gelegen. Langs een aller onmogelijkst, ingesneden, hol, wegje, een soort tunnel, klimt men naar het „village haut" omhoog, om dan boven in een wirwar van wegjes terecht te komen, waarin slechts een inboorling thuis kan zijn. Nu marcheerde men op den 22 Augustus 1914 in een zeer dikken mist, en het met een regiment cavalerie omhoog klimmen naar het bovendorpje was onder die omstandigheden eigenlijk al een prestatie op zich zelf te meer daar men haast had. Ik heb daarna aan de hand van een goede kaart en op klaar lichten dag het goede kruispunt opgezocht en ook gevonden, en het op Bijlage 19 vereeuwigd. Maar ook kan ik wel verklaren, dat van LATOUR komende en in den dikken mist in NO. richting gaande het een toeval is, als men hij de naarvoren gebouwde schuur den weg linksaf naar ETHE opmerkt. Ik heb hierop nog weer eens den nadruk gelegd, omdat niet weinigen slechts te spoedig tot de conclusie komen, „dat de kennis van het kaartlezen van dien staf officier weer niet best was" waarbij dan nimmer wordt verzuimd om de bekende grap „van den stafofficier en het kaartlezen" te plaatsen In de tweede plaats wil ik iets vertellen van het drama, dat Grasset op blz. 53 noemt„La mort du 14e hussards" al is achteraf wel gebleken, dat die titel „cum grano sails" diende te worden ge slikt, daar het regiment ongeveer 14 van zijn sterkte verloor, wat in vergelijking met tal van infanterie- en artillerieregimenten uit den grensslag niet abnormaal hoog kan worden genoemd. De gang van zaken is u allen nog wel bekend Het 14 R. Huss., de korpscavalerie van het 4 C.A., zou zich ingevolge Bevel No. IS van 21-8-T4, te 23.50, naar de omgeving van VANCE r) begeven, om vandaar in een opgegeven gebied in NO. richting op te hel deren. Behalve dat één batn van de 7 Divisie als ondersteuning aan het cav. regiment was toegevoegd, had dit ruiterregiment met die Divisie geen andere rechtstreeksche bemoeienis dan dat de 335 b Ligt 15 km. NO. van ETHE.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 17