Met de transportvloot mee namen 300 vaartuigen aan de ope- ratie deel. Afgezien van den voortroep, die grootendeels met oorlogs schepen werd vervoerd, bestond de transportvloot uit 17 schepen met een totaal inhoud van 153 064 ton. c. Luchtstrijdkrachten. 75 vliegtuigen, waarvan 68 water- en 7 landvliegtuigen (95 vliegtuigen en 6 luchtschepen) (1). Hieraan dient te worden toegevoegd, dat als uitrustings- en inschepingsplaats Libau was bestemd. In verband mei de be schikbare middelen moest het overvoeren in twee echelons plaats hebben. Keuze van het landingspunt. In verband met den af te leggen afstand was Arensburg het meest aangewezen landingspunt. Om bij Arensburg te landen zou het echter noodig zijn geweest het uitgebreide mijnenveld in de Irbe-straat deels op te ruimen en wel onder het vuur van de batterijen op Sworbe, welke daarom blijvend geneutraliseerd moesten worden. Hiermee zou tevens de verrassing verloren zijn gegaan. In verband hiermede werd de voorkeur gegeven aan een grooteren af te leggen afstand en de keuze bepaald op de Tagga bocht Het operatieplan. Het kenmerkende van het operatie-plan bij de landing is, dat men ver moet vooruitzien. Van te voren moet reeds tot in details de samenwerking van land- en zeemacht ge regeld zijn en dat niet alleen voor den landingsdag zelf, maar ook voor het verder gedacht verloop van de operaties. De verbinding is meestal beperkt tot draadlooze. Op een zekere verbinding tusschen alle onderdeelen, die moeten samenwerken tot het slagen der onderneming, kan niet worden gerekend, hetgeen duidelijk in dit behandelde geval op den voor grond treedt. Hieronder volgen de hoofdlijnen van het operatieplan. 1. Taak van de landmacht a. Hoofdlanding in de Tagga-bocht. Zoo verrassend mogelijk met den voortroep bij dagaanbreken landen en de ontscheping verzekeren tot genoegzame krachten voorhanden zijntevens de kustbatterijen vermeesteren. Zoo spoedig mogelijk naar het Z. oprukken en daarbij Kielkond en het vliegstation Papenholm veroveren. Daarna het vlootsteun- punt Arensburg nemen, waarbij tevens het schiereiland Sworbe in het N. af te sluiten en zich te richten tegen de terugtochts wegen naar het N. O. (i) Mogelijk alleen bij voorbereidende verkenningen en demonstraties gebruiktbij de beschrijvingen der operaties blijkt verder van die lucht schepen niets. 952

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 22