7200 kg. Brengt men het gewicht van bovenbouw, eenig gereed schap en bedieningspersoneel (totaal 2000 kg.) in mindering, dan blijft nog een nuttig draagvermogen van 5200 kg. over. c. Daar het gewicht van een beladen 2% t. auto vide de tabel sub op 5600 kg. gesteld moet worden, zou de boordhoogte van het vlot oogenschijnlijk reeds tot 0.26 m. worden teruggebracht. Ten gevolge van overhellen en daarna schommelen van het vlot gedurende het oprijden, zoomede door ongelijke drukverdeeling over voor- en achteras en schokken bedraagt de boordhoogte in werkelijkheid n.l. belangrijk minder en is dan ook in beginsel als ontoelaatbaar aan te merken. d. Ook de planken van 0.04 X 0.25 m. en de liggers van 0.08 X 0.14 m zijn bij de geldende max. overspanningen (onder scheidenlijk 0.52 en 1.86 m.) voor den wieldruk van een beladen 2% t. vrachtauto en mil. bussen (max. belasting op achterbrug 4500 kg., alzoo max. wieldruk 2250 kg., zie de tabel sub. f.) te zwak. e. Een ander bezwaar vormde de overgang van lasten van het steigervlot op het overzetvlot. Wel is waar werd daaraan te gemoet gekomen door zware smalle laadborden onder elk der wie len te leggen, doch een alleszins bevredigende oplossing werd hierdoor bij de ongelijk schommelende randen niet bereikt. f. Geresumeerd zou het pontonveer oud model, bij vasthouden aan de bestaande plank- en liggerafmetingen en de normale boordhoogte, feitelijk onvoldoende capaciteit hebben voor het over brengen van normale mil. vrachtauto's (gewicht wel is waar 5000 kg., doch max. belasting achteras 3750 kg., waarbij nog te rekenen op een schokcoëfficiënt, schommelen van het vlot en ongunstigen stand der belasting.) Mede als gevolg van de bij het leger in oorlogstijd voorkomende, in onderstaande tabel aangegeven, zwaardere of grootere lasten, moest dus naar een vlot van grooter draagvermogen, sterker dek- constructie en grooter dekoppervlak worden gezocht. 354

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 36