Dit gevaar staat echter in geenerlei verband tot een beschadiging van het harthet wordt veroorzaakt door een eigenaardige „ner vositeit" om het voorloopig zoo te noemenlater zal deze toestand nader verklaard worden der sportslieden, welke nervositeit noodzakelijk is om de snelle instelling van alle lichaamsfuncties te verkrijgen, waardoor topprestaties worden bereikt. Maar ook alleen werkelijke sport-cracks, en dan alleen nog maar om en nabij het hoogtepunt van hun trainingstoestand, loopen gevaar door een operatieven ingreep onverwacht te over lijden. Dit heeft dan plaats tengevolge van vaatverwijding, waardoor de bloeddruk daalt en door bloedeloosheid van de hersenen de dood zal kunnen intreden. Dergelijke verschijnselen kan men ook verwachten van nerveuze jonge vrouwen. Door dezelfde voorbehoedende injecties te geven, die men aan sensibele vrouwen gewoon is toe te dienen alvorens tot een operatie over te gaan, voorkomt men ook bij dergelijke sport-cracks de fatale vaatverwijding met zekerheid, waardoor ook bij dezen zonder eenig bezwaar operatieve ingrepen kunnen plaats hebben, zelfs op het hoogtepunt van hun training. Indien men aan de sportbeoefenaars zelf vraagt of ze ook even- tueele klachten hebben over het hart, krijgt men bij de eenvoudi- gen van geest gewoonlijk een ontkennend antwoord. De eenvoudige Kromo is in dit opzicht zeer bevoorrecht boven zijn meer intellec- tueele mede-militairenniet voorgelicht door allerlei populaire wetenschappelijke berichten, denkt de Inlandsche fuselier niet aan zijn hart en ondervindt er geen last van. Officieren zijn in dit opzicht zeer sterk gehandicapt, want met hun kennis van de verrichtingen van het menschelijk lichaam en hunne sportoplei- ding letten zij veel meer op diverse symptomen vooral van de zijde van het hart. Dit is zeer goed te begrijpen en vindt over de geheele wereld evenzoo plaats. Toch is op deze wijze veel onnoo- dige angst veroorzaaktdeze angst zooveel mogelijk weg te nemen is een der redenen, waarom dit artikel werd geschreven. Wat namelijk is het geval met deze verschijnselen van de zijde van het hart Indien men in een sportkamp zijn oor te luisteren legt als leek, dan hoort men de meeste frappante klachten, die oogenschijnlijk alle aan het hart te wijten zijn, als bijvoorbeeld „Wat is dat toch raar, als ik in bed lig, staat mijn hart telkens een keer stil, ik word dan benauwd en heb een oogenblik het gevoel te zullen stikken. Ik heb het al lang, echter den laatsten tijd slaat mijn hart zoo vaak over dat ik er bijna niet van kan slapen". Een ander heeft weer andere ervaringen „mijn hart bonst den laatsten tijd zoo sterk, dat ik niet op mijn linkerzijde kan slapen en soms krijg ik steken in de hartstreek, dat ik er wakker van schrik". Nog een ander deelt mede, dat hij na een oefening eigenlijk steeds benauwd is, het gevoel heeft niet genoeg adem te kunnen 360

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 48