beeld sport hartvergrooting hartbeschadigingdat waar de populair-wetenschappelijke voorlichting in de couranten als vanzelfsprekend aannam, dat een sporthart een minderwaardig- hart was, is het wonder dan, dat de intellectueelen die in staat zijn deze voorlichting zich eigen te maken, bevreesd zijn voor een beschadiging van het hart door zware lichaamsinspanning Iedereen zal het toch met mij eens zijn, dat dit zeer natuurlijk is en toch kan niet met genoeg klem gewezen worden op het on juiste van dit begrip. Het is veel slechter voor den mensch als geheel zich angstig te maken over hartbeschadiging door zware lichaamsbeweging dan door sterke inspanning eenige keeren aan de grens te komen van zijn uithoudingsvermogen, hetgeen tot lichtelijk alarmeerende symptomen van kortademigheid kan leiden. Iedereen heeft wel eens een raar gevoel in de hartstreek, wanneer er eens een copieus diner is genuttigd, wanneer men eens een zeer zenuwachtigen tijd doorleeft, allicht heeft men dan eens last van hartkloppingen. Een persoon, die van meening is zijn hart door zwaren arbeid te hebben beschadigd, is dan veel angsti ger dan een ander, die geen vrees heeft voor zijn hart. Laatst genoemde merkt nauwelijks op wat eerstgenoemde reeds hevig verontrust. Momenteel ligt in het hospitaal te Tjimahi een Europeesch fuselier, wiens hart geen 10 slagen achter elkaar normaal kan slaan. Minstens één, vaak méér slagen op de tien, vallen z.g. uit. De man zelf is hiervan volkomen onkundig en moet dit ook blij ven, aangezien hij anders door de ondervinding van zijn onre- gelmatigen hartslag voor den dienst practisch ongeschikt zal worden. Deze z.g. extra-systolen bij genoemden fuselier zijn blijkens het electrocardiogram geheel onschuldig en worden veroorzaakt door een afwijking buiten het hart, hier in casu in den darm gelegen. Een ander voorbeeld. Een jongeman, dien ik te keuren kreeg voor uitzending naar Manilla2) voor de „Tenth Far Eastern Championship Games" had jaren geleden, tengevolge van slechte mondverzorging tijdens een ondoelmatige training, last van het hart gekregen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de jongen inder daad een lichte ontsteking van de hartspier doorgemaakt, tengevol ge van een infectieuzen haard in zijn keel. Met het merkwaardige aanpassingsvermogen, dat onze mooiste lichaamsspier, in casu het hart, bezit, is deze jonge man desondanks toch ee,n onzer beste athleten geworden. Zijn zwakke punt is echter de 1500- meter-loop, aangezien hij bij de intrede van de kortademigheid, die elke looper aan het eind van zijn ren krijgt, direct aan zijn hart denkt. Hij durft zich niet „uit" te loopen. Nu is juist dit zich 362 b Samentrekkingen. b Schrijver heeft zich vrijwillig belast met de keuringen voor de Marathonwedstrijden. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 50