Zoo hadden alle tot nu toe gekeurde jongelieden voor uitzending naar de Tenth Far Eastern Championship Games te Manilla een sterke ronding van de linker kamer. Deze jongelieden waren bestemd voor den tienkamp, den vijf kamp, voetballen en de zwemwedstrijden. Slechts één vertoonde een aanmerkelijke vergrooting van het hart, deze vergrooting was echter, gelijk meestal in dergelijke gevallen, terug te voeren op een hartspierbeschadiging tengevolge van een infectie. Waar deze jongelieden tot de beste athleten van Nederlandsch- Indië behooren en zij ondanks de intensieve training geen aan merkelijke hartsvergrootingen vertoond hebben, kan men vrijwel aannemen, dat de door hen beoefende sportsoorten (100 meter loop, 110 meter hordenren, 200 meter, 400 meter, 1500 meter, discus-werpen, kogelstooten, speerwerpen, hoogspringen, vér- springen) in het algemeen ook in een tropisch klimaat geen hartvergrooting doen ontstaan. De oefeningen van onze militairen zijn in veel opzichten ge lijk te stellen met bovengenoemde athletiek-vormen. In verband met de gegevens in de literatuur daaromtrent, welke gegevens door onze eigen onderzoekingen worden bevestigd, mag ik dan ook wel met nadruk naar voren brengen, dat onze militaire lichaamsoefeningen in het algemeen niet de oorzaak kunnen zijn van hartvergrootingen of hartbeschadigingen, waar de gevraagde arbeidsprestatie feitelijk minimaal is te noemen in verband met wat een gezond hart kan leveren. Iets anders wordt de toestand wanneer het hart ziek is door een of andere oorzaak dan is iedere beweging te veel, dus ook de militaire oefeningen. Vaak blijken de verschijnselen van hart- beschadiging pas tijdens een marsch of een voetbalwedstrijd, de oorzaak der afwijking zelve is echter dan niet de militaire oefe ning als zoodanig. Eenmaal vastgesteld hebbende, dat het hart aan zware arbeids- eischen kan voldoen zonder aanmerkelijke vergrooting, ging men zich afvragen, hoe dan de veelvuldig aangetroffen hartvergroo ting bij skiloopers, raceroeiers, wielrenners en lange afstand- loopers ontstond. Zonder te diep op de technische details van deze onderzoekingen in te gaan, kan ik in het kort het volgende daaromtrent mededee- len. Bij sportbeoefenaars bleek een verandering van de samenstel ling van het bloed te bestaan het bloed heeft n.l. een grootere alkali-reserve dan normaal. Deze alkali-reserve is noodzakelijk om het melkzuur, dat bij de spierbeweging ontstaat, te neutrali seeren. Het normale bloed bevat ook een zekere alkalireserve, die voldoende is om aan de eischen van een middelmatige melk zuurvorming door onze gewone dagelijksche bewegingen te vol- 366

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 54