gevraagd wordt in rust. In dezen toestand is de frequentie van den hartslag ook zeer laag en kunnen er optreden z.g. extrasystolen. Na twee snel op elkaar volgende hartcontracties staat het hart een oogenblik langer stil dan normaal, evenveel langer als de voor tijdige hartslag te vroeg was. Dit kan velen een onaangename sensatie doen ondervinden in de hartstreek. Toch is dit verschijn sel volkomen zonder beteekenis. Zoodra een dergelijk slap hart een sterkere arbeidsprestatie moet verrichten, verkleint het zich aanmerkelijk door toeneming der spanning onder invloed van de sympathicusde eventueel aanwezige extrasystolen verdwijnen. De frequentie der hartslagen kan maximaal tot ongeveer drie maal de waarde in rust stijgen, dus ongeveer tot 180. De omloop tijd van het snelste roode bloedlichaampje bedraagt in rust on geveer 21 seconden bij zwaren arbeid is deze ongeveer 8 secon den, in welke tijd dus het snelst voortbewogen bloedlichaampje de weg van het linkerhart af kan leggen door het lichaam naar het linkerhart terug. De circuleerende bloedshoeveelheid neemt aanmerkelijk toe, doordat bloed uit de inwendige organen in de periphere circulatie wordt geperst, waarbij de sympathicus al weer een belangrijke rol speelt. Om deze grootere bloedshoeveelheid met de aangegeven groo- tere snelheid naar de werkende spieren te zenden, gaat het hart niet alleen sneller kloppen, doch het vergroot ook zijn slagvolume, dus het volume bloed dat per hartslag wordt uitgeperst. In den aanvang, dus bij het begin van een sportprestatie, antwoordt het hart op de vermeerderde vraag naar bloed alleen door fre quentietoename ja zelfs vóórdat gestart wordt begint het hart bij getrainden al sneller te kloppen op het commando „start klaar". Dit geschiedt dan natuurlijk door een psychischen in vloed op de hartzenuwen. Na deze aanvankelijke frequentie toename zien wij bij getrainden ondanks voortgezette arbeids prestatie een frequentieafname. Dit komt doordat het hart zijn slagvolume vergroot, dus per hartslag meer bloed uitzendt naar de peripherie. Het is dan alsof het hart een andere versnelling inschakelt waarop het gemakkelijker aan de gestelde arbeids- eischen kan voldoen. Zoo perfect is deze aanpassing van de hart spier, dat onlangs door den Duitschen onderzoeker REIN is aan getoond kunnen worden, dat per geleverde arbeidseenheid het hart bij dit vergroote slagvolume minder voeding, minder bloeds- toevoer noodig heeft dan bij normaal slagvolumehet schijnt dus dat de arbeidsvoorwaarden voor het hart bij vergroot slag volume gunstiger zijn. Tijdens den arbeid bestaat er dus als reeds gezegd een over wegen van den sympathicus. Deze prikkelingstoestand van den sympathicus wordt onderhouden door een verhoogde adrenaline- productie. Deze adrenaline is een z.g. hormoon, een afscheidings- 369

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 57