c. De geringe speling, welke dit deksel, ook in gesloten toe stand, vertoont bleek bij een proef, waarbij de K. M. vastgezet werd, van zoo'n geringen invloed te zijn, dat de schietuitkomsten verreweg bleven binnen die, welke door goede schutters kunnen worden bereikt. Bij slechte schietuitkomsten is het echter aan te bevelen om na te gaan of de speling van het deksel door slijtage te groot is geworden. Ten overvloede is op den bodem een platte veer aangebracht, welke het deksel steviger op zijn plaats houdt, en tevens richels op de zijkanten van den bodem. Ondanks alles blijft het deksel iets trillen (0.1 mm speling), hetgeen echter geen invloed heeft op de schietuitkomsten. (Waarschijnlijke afwijking maximaal 0.03 d. De korrelbeschermer is geen voordeel voor het richten door de aanwezigheid van slagschaduw e.e.a. zou nog meer gepro nonceerd zijn wanneer men er b.v. een boogje ter meerdere be scherming overheen gemaakt had, welk idee weieens naar voren werd gebracht. Door waasvorming der oogen gebruiken zenuwachtige men- schen soms een der vleugels van den korrelbeschermer als korrel. Het is de vraag of de korrelbeschermer noodig is deze is eigenlijk meer bedoeld voor het vervoer te paard in een holster. Er is met 3 verschillende korrels geëxperimenteerd, doch van invoering is afgezien. Het grootste bezwaar der richtmiddelen is echter de geringe lengte der richtas, hetgeen ook van invloed is op de bestuurbaarheid van het wapen. 4e. KlachtHet niet voldoen der ondersteuningsmiddelen. a. De steunvoeten. De steunvoeten van den G. M. waren voor den K. M. te lang, zoodat men er hinder van had, b.v. bij het vuren met gebruikmaking van natuurlijke ondersteunningspun- ten, daar de voetplaten in het gezicht van den schutter kwamen. Na het verkorten der steunvoeten waren normaal gebouwde menschen, bij gebruik van niet-uitgeschoven steunvoeten, 2 a 3 m vóór den K. M. in den grond gericht. Waren de steunvoeten ge heel uitgeschoven dan was het wapen weer veel te hoog gericht, zoodat de steunvoeten ingegraven moesten worden. Daar deze bewerking op het gevechtsveld onuitvoerbaar en op het schietterrein lastig en tijdroovend is, zijn de K. M.'s nu voor zien van steunvoeten, welke volgens een nieuw model zijn gecon strueerd. Deze steunvoeten bestaan uit telescopische geledingen, waardoor zij op elke vuurhoogte gesteld kunnen worden door middel van een klemring of klemmof. De volgende voordeelen zijn hiermee verkregen 993

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 65