2de vraag tijd uur. Geef een beschouwing over het verschil in uitwerking van bom bardement uit vuurmonden en uit luchtvaartuigen en de inrich ting van betonschuilplaatsen tegen beide, zoo mogelijk toegelicht door eenvoudige schetsen. Nederlandsche taal. Tijd 1 14 uur. Maak een opstel over één der ondervolgende onderwerpen, waarbij de opgegeven punten als leidraad te nemen 1. De militaire waarde van de verschillende naar landaard on derscheiden groepen in het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger. 2. De beteekenis van het Manchurisch-Mongoolsche Rijk (wrij ving tusschen Japan, Rusland en China in het verleden het nut van een bufferstaat - republiek of keizerrijk econo mische beteekenis voor Japan en voor de wereld). 3. Bescherming van de burgerbevolking tegen aanvallen uit luchtvaartuigen (gevaren uit de lucht beschermingsmaat regelen daartegen, individueel en collectief organisatie der bescherming noodzaak volledige voorlichting van de be volking) FRANSCH, DUITSCH OF ENGELSCH. Tijd 1 14 uur. Maak een opstel over één der onderstaande onderwerpen, waar bij de opgegeven punten als leidraad te nemen 1. Het Spoorwegbedrijf op Java (waaruit blijkt de goede orga nisatie van het bedrijf invloed der tijdsomstandigheden op vracht- en passagiersvervoer de concurrentie van mo torvoertuigenmiddelen om het bedrijf rendabel te maken het belang voor de landsverdediging) 2. Kolonisatie in Nieuw-Guinea (aanleiding tot het zoeken van kolonisatiegebieden redenen keuze Nieuw-Guinea parti culier of regeeringsinitiatief buitenlandsche deelname mogelijkheid van slagen). 3. De invloed van de pers (in het algemeen en in bijzondere gevallen de positie in Nederlandsch-Indië regeeringstoe- zicht of onbeperkte persvrijheid -instelling van een regee- ringspersbureau al dan niet gewenscht). 392

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 80