Naar onze meening kan voor onderwerpelijk doel de Lucht- vaartafdeeling op de huidige sterkte, der infanterie niet op méér plaatsen steun in uitzicht stellen en zullen de in normale tijden te treffen voorbereidingen voor een intensief en doelmatig gebruik van vliegtuigen niet verder behoeven te gaan. b. Watervliegtuigen. Watervliegtuigen zijn minder dan landvliegtuigen in hun op treden beperkt, niet alleen wijl het aantal landingsgelegenheden schier onbeperkt is, mede echter omdat de als hulpbasis dienst doende vliegtuigmoederschepen zoo noodig kunnen worden geïm proviseerd. Bovendien wijzen we op de, voor de uitoefening van de primaire vloottaak, ten behoeve van de watervliegtuigen in normale tijden reeds getroffen voorbereidingen, welke wellicht aan het hier besproken doel zouden kunnen worden dienstbaar gemaakt. Dat hun werkzaamheid op de grootere eilanden zich slechts tot de kuststrooken zal kunnen bepalen, achten wij geen bezwaar, wijl wij juist aan de kust of niet ver daar vandaan het binnenland in, het grootst aantal centra van verzet verwachten. Watervliegtuigen eigenen zich derhalve in het bijzonder om, waar mogelijk, in den geheelen Archipel bij het bedwingen van onlusten hun moreele en, indien noodig, materieele uitwerking te doen gevoelen. Ook bij dit deel van de weermacht zal echter de gebondenheid aan zijn primaire taak maatgevend zijn voor den omvang en de in tensiteit van het gebruik als hier bedoeld. Ook hier zal de m.b. tot personeel en materieel te betrachten zuinigheid, eerder nopen tot een optreden nabij Java, waar zich de vaste bases bevinden, dan daarbuiten. Een resumé van het vorenstaande meenen wij als volgt te kunnen weergeven. Voor het geval een ernstig verzet in den geheelen Archipel uitbreekt, zullen vliegtuigen bij het dempen der onlusten aan de grondtroepen waardevollen steun kunnen verleenen. Het gebruik van landvliegtuigen zal zich hoofdzakelijk bepalen tot het eiland Java en Sumatra's Westkust, van watervliegtuigen bij voorkeur tot Java en indien noodig en waar mogelijk daar buiten. Het aantal en de soort der in te zetten vliegtuigen, zoomede de duur van den inzet, zal geheel worden bepaald door den aard van het verzet en de mogelijkheid, om binnenkort voor de secun daire, resp. primaire taak te moeten optreden. Gestreefd dient te worden naar de maximum toelaatbare acti viteit de daardoor aan de grondtroepen te verleenen steun zal het wellicht mogelijk maken infanterie aan de Java-bezetting te onttrekken en eventueel te bestemmen als steun voor de Buiten- 523

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 101