gewesten hier zal voor het breken van het daadwerkelijk verzet in het algemeen meer met infanterie, dan met vliegtuigen kunnen worden bereikt. Het gebruik van vliegtuigen bij het onderdrukken van een locaal verzet. Voor zoover het hier bedoeld verzet uitbreekt in de tevoren genoemde streken, waar, door de aanwezigheid van tot hulp basis in te richten vliegvelden het optreden van land vliegtuigen mogelijk is, zouden voorop gesteld, dat de velden bruikbaar zijn deze vliegtuigen aan de aldaar optredende grondtroepen waardevollen steun kunnen verleenen. Het kan zelfs voorkómen, dat troepen van Java ter ondersteuning moeten worden gezonden, voor het geval de plaatselijk (in het betrokken commandement) aanwezige troepen tekort mochten schieten. Tevens zou dan een eventueele opzet van een krachtige politieke partij, n.l. om door het doen ontbranden van een verzet buiten Java, troepen van daar weg te lokken en daarna Java in brand te zetten, zijn verijdeld. Wij zijn er ons van bewust, dat land vliegtuigen in het grootste deel van vorenbedoelde streken meer een moreele dan een mate- rieele uitwerking zullen hebben. De moreele uitwerking slaan wij echter, vooral in streken, waar het vliegtuig bij de inheemsche bevolking nog onvoldoende bekend is zeer hoog aan, zoo hoog zelfs, dat het laag vliegen van enkele vliegtuigen boven het verzetsgebied aanleiding kan zijn, dat de verzetspartij al zeer spoedig het hoofd in den schoot legt. Ook bij het hier bedoeld gebruik, zal de mogelijkheid om voor de secundaire taak binnenkort te moeten optreden, maatgevend zijn voor het al of niet inzetten van vliegtuigen. Hiervan zal het ook afhangen of en in hoeverre watervliegtuigen de landvlieg- tuigen zouden kunnen vervangen en een inzet van watervlieg tuigen in de overige gebieden van den Archipel toelaatbaar wordt geacht. Dank zij de bereidwiligheid van de redactie, mochten wij vooraf kennis nemen van het artikel van den Heer Kengen, waarvan wij een dankbaar gebruik maakten. Zooals tevoren reeds werd aangestipt, konden wij ons in alge- meenen zin met de conclusies van den Heer Kengen vereenigen en meenden wij in onze beschouwingen hierop te kunnen aan sluiten wij hopen daardoor te hebben bijgedragen tot een ruimere belichting van dit vraagstuk, dat vooral in het huidige tijdsge wricht, van bedenkelijke inkrimping van de machtsmiddelen van zeer groot belang wordt geacht. b Een eventueele uitbreiding van de over deze gewesten voerende bur gerlijke luchtrouten zal een aanmerkelijke verbetering beteekenen. R. 524

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 102