527 kaartje werd aangegeven, een beheerschende positie innemende ten opzichte van het vasteland, practisch zeer moeilijk aantastbaar door eventueele bel- ligerenten, zooals wij nader zullen uiteenzeten. Van belang is, gezien in het kader van deze ontwikkeling, een beschouwing van de politieke gedragingen van de andere mogendheden. Het bestek van dit overzicht laat niet toe, daar verder op in te gaan, waarom wordt volstaan met een verwijzing naar de talrijke aan het slot opgenomen verdragen en overeenkomsten, in deze periode gesloten. Op bijgevoegde schetskaart werden de voornaamste vlootbases en steun punten weergegeven en omgeven door een cirkel, aangevende de actie radius van een op deze steunpunten gebaseerde vloot. (De Japansche met een volle, de andere met een gestreepte lijn). Ter toelichting moge dienen, dat dit beeld slechts is gekozen, ten einde een zeer globalen indruk te verschaffen omtrent de waarde der gezamenlijke bases en de strategische mogelijkheden in den Pacific. Ter bepaling van den actieradius werd als grondslag aangenomen de afstand, welke een modern slagschip bij gemiddelde vaart kan afleggen, zonder genoodzaakt te zijn brandstof aan te vullen en die, blijkens de gegevens, ontleend aan het „Taschenbuch für Kriegsflotten", gesteld kan worden op 8 a 9000 km. Op grond van dit gegeven werd de actieradius van een vloot, waarvan slagschepen een onderdeel uitmaken, gesteld op rond 2.000 km. Uiteraard zal voor lichte strijdkrachten als kruisers, welke over het algemeen een grootere werkingssfeer bezitten, genoemde radius aanmerkelijk grooter zijn, terwijl ten aanzien van de bases te Pearl Harbour en Singapore, indien men zich slechts een operatie voor oogen stelt in de richting van Japan, het operatiegebied respect, reikt tot aan de Marshall-eilanden en tot Formosa-Hongkong. Onmiddellijk valt op de kaart de uitermate gunstige positie op, welke Japan inneemt. Dit rijk beschikt over een aantal bases, welke een aaneenge sloten geheel vormen en een actie in vrijwel iedere gewenschte richting mogelijk maken. (Opgemerkt wordt, dat uitgegaan is van een versterking van de mandaat-eilanden, hoewel dat thans, ingevolge de bestaande verdragen, niet toegestaan is en, voor zoover kan worden beoordeeld, nog niet geschied is. Het feit echter, dat op deze eilanden goede havens worden aangelegd en ten deele reeds aanwezig zijn, schept de mogelijkheid, hier op korten ter mijn goede hulpbases te vestigen, terwijl wij voorts overtuigd zijn, dat in de toekomst ongetwijfeld een versterking van deze eilanden zal plaats vinden. Vandaar, dat wij bij de vaststelling van de strategische waarde van de positie van Japan, bij voorbaat reeds met deze mogelijkheid hebben rekening gehouden). Zooals wij reeds opmerkten, neemt Japan heden een geïsoleerde positie in, omgeven door krachtige mogendheden, welke een bedreiging kunnen vormen uit Oostelijke richting van de zijde van de Vereenigde Staten, uit het Zuiden en Zuidwesten van de zijde van Engeland eventueel gelijktij dig uit deze richtingen bij een conflict met deze beide mogendheden terwijl Rusland een ernstig gevaar beteekent uit Noordwestelijke richting. Behalve met maritieme ondernemingen moet door Japan zeer ernstig reke ning worden gehouden met het gevaar uit de lucht, een aangelegenheid welke dit land bij voortduring met de grootste zorg vervult. Een lucht bombardement houdt voor Japan, met zijn dichtbevolkte centra en steden, gebouwd uit licht en brandbaar materiaal, de grootste gevaren in. In dit opzicht is de Chineesche kust van veel belang, omdat deze zich door haar ligging van nature eigent als basis voor ondernemingen door de lucht tegen over Japan. Vandaar zeer waarschijnlijk de laatste „hands off' verklaring ten opzichte van China, welke, blijkens de verschillende verklaringen, voornamelijk betrekking heeftop het verstrekken van wapenen aan China en het organiseeren van de krijgsmacht en met name van de luchtvloot aldaar. In de eilandenreeks Bonineilanden, Marianen en Palao eilanden op de schets met een zware lijn aangegeven in het Noorden aansluitende aan het eigenlijke Japan bezit dit land een bij uitstek geschikte beveiligende

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 105