528 basis tegen een eventueelen vijand uit het Oosten. In de eerste plaats wordt het geheele handelsverkeer van Amerika naar China en overig Azië aan de controle van Japan onderworpen. De Philippijnen worden geheel afgesneden en moeten, in geval van oorlog, in Japansche handen vallen, evenals Guam en Wake-eiland, onversterkt als deze plaatsen zijn. Daarenboven zal Japan, met licht materieel en vliegtuigen, met groote kans op succes, op kunnen treden tegen de zoo gevreesde Amerikaansche luchtmacht, welke zich geheel op de vloot zal moeten baseeren. Een operatie met de slagvloot tegen Japan zelf blijft, op zijn zachtst uitgedrukt, uitermate riskant, omdat de basis Pearl-Harbour te ver verwijderd is, om daar een actie op te kunnen steunen. De waarde van evengenoemde lijn zal nog belangrijk toenemen, indien deze eventueel zou worden uitgebreid, door daarin de Carolinen en de Marshall eilanden op te nemen. Behalve dat daardoor een zeer ver in den Pacific reikende voorpostenopstelling wordt uitgebouwd, biedt deze, eveneens op de kaart aangegeven lijn een goede operatie-basis tegen een mogelijke uit Zuidelijke richting komende bedreiging, b.v. van uit Tutuila op de Samoa- eilanden, dat eveneens in Amerikaansche handen is. Tevens wordt een gedeelte van het scheepvaartverkeer ten Oosten van Australië aan de con trole onderworpen. Ten slotte bieden beide aangegeven lijnen een uitnemende uitgangsstelling voor het voeren van den handelsoorlog. Alles bijeengenomen wil ons een actie van de Ver. St., ten gevolge van het ontbreken van de onontbeerlijke bases zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk voorkomen. In ieder geval blijft een dergelijke onderneming een zeer ge vaarlijk experiment. Amerika zou natuurlijk, door versterking van de Phi lippijnen, Guam en Wake-eiland, waartoe het gerechtigd zal zijn, nadat de termijn, gedurende welke het Washingtonverdrag van kracht is, zal zijn verstreken, bovengenoemde ongunstige factoren kunnen veronzijdigen, doch naar onze persoonlijke meening zal Japan nimmer in een dergelijken uit bouw van de zoojuist genoemde eilanden kunnen berusten. Het bezit van de mandaatgebieden heeft Japan in de gelegenheid gesteld, zich afdoende te beveiligen tegen aanvallen van uit het Oosten en het zal uiteraard nimmer zonder meer dit groote voordeel prijs geven, door een andere mogendheid in de onmiddellijke omgeving in de gelegenheid te stellen versterkte bases op te richten. Ten aanzien van de politiek van de Ver. Staten willen wij nog opmerken, dat meer en meer de indruk wordt gevestigd, dat dit land zich eenigermate uit Oost-Azië gaat terugtrekken, zonder nochtans afstand te doen van de groote handelsbelangen, welke het bezit. Amerika heeft zich immer onthouden van een politiek tegenover China, gebaseerd op het verkrijgen van conces sies en occupaties. Het verlangde slechts een eerbiediging en handhaving van de „opendeur" politiek (welke intusschen gevaar loopt, door de Jap. verklaring ten aanzien van China, in het gedrang te komen). In dit licht moet ook de toekomstige onafhankelijkheidsverklaring van de Philippijnen worden gezien. Zooals de overzichtsschrijver in het A.I.D. onlangs opmerkte, vormen deze eilanden een zwakke plek in de Amerikaan sche maritieme positie in den Pacific. Men durfde de versterking ervan niet aan, omdat zonder medewerking van een sterke vloot (en o.i. een dito leger) deze archipel tegenover een Japanschen aanval niet te houden zal zijn. Hawaï ligt op 9.000 km. afstand en de Zuidelijkste basis van Japan slechts op rond 2700 km. De Philippijnen vormen in strategischen zin een gevaar voor Ame rika, omdat zij een strategisch kwetsbaar punt vormen en bij een oorlog het prestige van dit land gemakkelijk kunnen schaden. Japan kan het loslaten van de Philippijnen door Amerika niet dan wel gevallig zijn. Zooals wij op de schetskaart aangaven, ligt een der kwetsbare punten van Japan in het Zuidwesten. Een onafhankelijk Philippijnsch Rijk zou tegenover een aanval uit Z.W. richting reeds een zekere beveiliging vormen het bezit van deze eilanden echter zou den keten, gevormd door de mandaatgebieden, sluiten en ook in deze streken het Jap. Rijk grootere veiligheid verschaffen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 106