hetwelk door de Pamanoekan- en Tjiasemlanden op zeer sportieve wijze voor totaal slechts F. 1 werd afgestaan, dat in Febr. 1916 de eerste vluchten met de Glen-Martin als landvliegtuig boven Kali Djati werden gemaakt, dat op 14 Febr. 1916, kort voor het vertrek van de tweede commissie naar Amerika voor den aankoop van 12 Glen- Martin vliegtuigen, het eerste vliegongeval te Kali Djati plaats had, waarbij de Legercommandant, de Generaal Michielsen, den dood vond en de Lt. ter Poorten zwaar gewond werd. Daar het eenige landvliegtuig hierdoor vernield was, werd de Heer Hilgers als instructeur naar Tandjong Priok gestuurd, waarbij als leerlingen werden geplaatst de Kapitein Darlang, de Luitenants Leendertz en van Wijk en de Onderluitenant Mosselman, dat op 14 Sept. 1916 door den Heer Hilgers een hoogte bereikt werd van 1200 m. De vliegschool te Kali Djati. 1917 1932. In Febr. 1917 werd de vliegschool te Kali Djati geopend met als leerlingen de Luitenants Leendertz, v. Wijk en Ockerse, de Luitenants ter Zee Scheffelaar en Hekman, de Onderluitenant Mosselman, de Sergeant Leenhouwers en nog meerdere Onder officieren, welke laatste echter allen na korten tijd ontheven werden. Inmiddels waren ook te Soesterberg eenige Officieren opge leid, waaronder de Luit. Engelbert van Bevervoorde. In April 1917 arriveerden de 12 bestelde machines, t.w. 4 les- toestellen en 8 verkenners, in Nederlandsch-Indië met de Kapiteins Vogelesang en Engelbert van Bevervoorde en de Luit. ter Poorten. De Kapitein Engelbert van Bevervoorde werd belast met de vliegschool te Kali Djati, terwijl aan den Luitenant ter Poorten het invliegen der vliegtuigen werd opgedragen. In 1917 werd door den Heer Hilgers met den Kapitein Engelbert van Bevervoorde door hun vluchten naar de Bandoengsche hoog vlakte en over geheel West-Java tot en met de Wijnkoopsbaai aangetoond, dat vliegen in Indië overal mogelijk was, waarna in Sept. 1918 twee vliegtuigen deelnamen aan de manoeuvres nabij Cheribon. Deze toestellen waren bemand met den Heer Hilgers en den Kapitein Beumer, den Kapitein Engelbert van Bevervoorde en den Luit. Bakker. In 1918 werd de naam Proefvliegtuigafdeeling veranderd in Vliegafdeeling. Helaas eindigde het jaar 1918 niet gunstig. De ernstige val van den Onderluitenant Mosselman en kort daarna de dood van den Kapitein Engelbert van Bevervoorde, gevoegd bij de vele bre- 440

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 10