530 zoolang het deze niet heeft weten te veronzijdigen. Gezien de overige moge lijkheden van Japan naar machtsuitbreiding, waaraan voorloopig ongetwijfeld paal en perk is gesteld, ligt de grootste kans voor een conflict in dit Russische gebied. Voor het veilig stellen van zijn positie en van zijn bezit in China is het voor Japan op den duur, wij zouden bijna willen zeggen een levens kwestie, zijn bezit op het vasteland af te ronden met de Russische zeeprovin cies (het gebied, waarin op de kaart in het Noorden een pijl is getrokken). Daarom zal een Pacificoorlog naar onze meening in de eerste plaats een conflict zijn tusschen Rusland en Japan. In hoeverre de andere mogendheden daar bij zullen worden betrokken, is uiteraard moeilijk te voorspellen. Bijlage. Overzicht van de voornaamste verdragen en tractaten gedurende de laatste decennia tusschen de verschillende, in den Pacific geïnteresseerde mogend heden, gesloten. I. 1895. De vrede van Shimoneseki. Japan verkrijgt Formosa en de Pescadores. Korea wordt een onafhankelijk koninkrijk. II. 1902. Sluiting van een Engelsch-Japansch verdrag, waarbij werd overeengekomen den status quo en den algemeenen vrede in Oost-Azië te bevestigen, de on afhankelijkheid van China en Korea te garandeeren, wederzijdsche gelijke handelsrechten te eerbiedigen, wederzijdsche hulpverleening in geval van oorlog (casus foederis). Het verdrag zou aanvankelijk geldig zijn voor den tijd van 5 jaren. (Is na 1922 niet meer verlengd). De practische beteekenis van dit verdrag was, dat Japan vrij zou zijn in Korea en Engeland in Tibet. Het was hoofdzakelijk gericht tegen Rusland. III. Onmiddellijk hierop sluit Rusland een verdrag met China, waarbij Mand- sjoerije aan China werd teruggegeven, de Russische troepen in etappen zou den teruggaan in den loop van 1% jaar. Voorts liet Rusland zijn invloed varen op de lijn Shanhaikwan Hsinmintung. IV. 1905. De vrede van Portsmouth, waarbij Japan Liautung voor 99 jaren in erf pacht ontving de Chineesche suzereiniteit over Mandsjoerije werd erkend, terwijl Rusland dit gebied in etappes zou ontruimen de Zuid-Mandsjoerijsche spoorweg ging in Japansche handen over, met het recht voor Japan 15 man bewaking per km. te handhaven. Ten slotte verkreeg Japan de Zuidelijke helft van Sachalin. Verdrag van Peking. Dit verdrag werd tusschen China en Japan gesloten, waarbij China de bepalingen van het verdrag van Portsmouth, voorzoover haar betreffende, aanvaardde. Voorts zegde Japan toe bij kwesties van poli- tieken aard in Mandsjoerije geen besluit te nemen, alvorens China er in te kennen. Een belangrijke bepaling was de volgende China wenschte, dat de spoor wegbewaking zoo spoedig mogelijk zou worden teruggetrokken, waarin Japan toestemde, mits ook de Russische troepen zouden verdwijnen en China bij machte zou zijn rust en orde te handhaven. Voorts verplichtte China zich geen enkele groote lijn in de buurt van of parallel aan den Z.M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 110