531 spoorweg aan te zullen leggen, alvorens het gebied zou zijn teruggegeven. (Japan beroept zich heden ten dage bij voortduring op deze bepaling). V. 1915. De 21 eischen van Japan aan China, waarbij o.a. definitief Liautung voor 99 jaren werd gepacht, zoomede een concessie van 99 jaren werd verkregen op den Z.M. Spoorweg en op de lijn Mukden Antung. Tevens verkregen Japansche burgers het recht in Z. Mandsjoerije te resideeren, fabrieken op te richten enz. id. ten aanzien van Oost-Mongolië. VI. 1917. Het Lansing-Ishii-verdrag, waarbij door de Ver. Staten de hegemonie van Japan in Oost-Azië werd erkend en waardoor de Ver. St. de handen vrij kregen tegenover Duitschland. VII. 1919. Verdrag van Versailles. Japan verkrijgt hierbij de reeds genoemde man daatgebieden. Kiautsjou werd door Japan aan China teruggegeven. Aangeteekend wordt, dat Engeland in 1930 Wei-Hei-Wei teruggaf, daardoor Japan a.h.w. dwin gende definitief afstand te doen van Kiautsjou. VIII. 1922. De einde 1921 aangevangen Washingtonconferentie gaf aanleiding tot het sluiten van enkele verdragen. o. Het vijfmog endheden verdrag, dat de bekende beperking van de bewa pening ter zee bevat en regelt. Het werd gesloten tusschen de Ver. St., Engeland, Japan, Italië en Frankrijk. In 1931 zou het herzien worden. b. Het negenmogendhedenverdrag, waarbij de verdragstaten, t.w. de 5 vorige, benevens Nederland, België, Portugal en China, zich verbinden (uiter aard zonder China), de souvereiniteit en de onafhankelijkheid, zoomede de onschendbaarheid van China (vgl. Shanghai-incident, Mantsjoekwo) te eerbiedigen. Bij eventueele moeilijkheden, welke de toepassing van het verdrag zou medebrengen, zal een volledige en openhartige gedachten- wisseling tusschen de betrokken verdragstaten plaats vinden. c. Het viermogendhedenverdrag, gesloten tusschen Engeland, de Ver. Staten, Japan en Frankrijk, waarbij deze staten onderling elkanders rechten ten aanzien van hun eilandenbezit in den Pacific beloven te eerbiedigen. In Februari 1932 hebben de verdragstaten vier onderling gelijkluidende verklaringen ten aanzien van de eerbiediging van de Nederlandsche rechten afgelegd. Dit verdrag werd gesloten voor den tijd van 10 jaren. IX. 1930. De Londensche Vlootconjerentie, welke te beschouwen is als een aanvulling van het Washington-verdrag, waarbij rader tot een accoord wordt gekomen inzake de bewapening ter zee. Het werd gesloten tusschen Engeland, Japan en de Ver. Staten en voor een gedeelte onderteekend door Italië en Frankrijk. H.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 111