532 10. ORGAAN N. I. O. V. De Maart-aflevering opent met een herdenkingswoord van het Hoofdbestuur gewijd aan wijlen H. M. Koningin Emma, voorzien van een zeer goede foto van de ontslapen Vorstin. Het nummer bevat voorts de volgende bijdragen. „Het Verre Oosten in 1933", behandelend de geheel nieuwe verhoudingen, welke zullen worden geschapen bij het uitroepen van de souvereine staat Manchukuo, de binnen- en buitenlandsche politiek van Japan in het 2e halfjaar van 1933 en de daarmede verband houdende politieke gebeurtenissen, zooals het op den llen Juli ontdekte terroristisch complot, de opleving van de Japansche fascistische organisaties enz. Het 3e vervolgartikel van „Remontierung auf der Insel Soemba (Sandelhout) durch Kavallerie-Offiziere der Niederl. Indischen Armee" door Otto Freiherr von Lindenfels. Een artikel van de hand van Kolonel W. van der Poel getiteld: „Een en ander omtrent Japan en de Japanners", waarin o.a. wordt uiteengezet waarom de Keizer van Japan zoowel een hemelsch als een aardsch begrip in zich vereenigt en een duidelijk overzicht wordt gegeven van de religieuze ontwikkeling tot aan de regeeringsperiode van Keizer Shomu, zoomede van de belangrijkste gebeurtenissen, welke daarna plaats grepen tot aan het zenden van het Neder- landsche instructievaartuig „Soembing" naar Japan in 1857. Het zeer belang wekkende artikel zal worden vervolgd. De vragen gesteld bij het toelatingsexamen voor de H.K.S. (tactische studiën) in 1934, het Jaarverslag 1933 zoowel van de N.I.O.V. als van de Hulpbank, het prae-advies omtrent „De Officiersopleiding voor ons Leger" alsmede de gebruikelijke rubrieken vullen een groot gedeelte van het Maart-nummer. v. V. 11. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. Militar Wochenblatt, 4 en 11 Januari 1934, Infanterie im Angriff. Als gevolg van de ver doorgevoerde motoriseering en mechaniseering kwam de laatste jaren het aanzien van de infanterie eenigszins in het gedrang. Stellingen werden verkondigd, dat in de toekomst de aanval zal worden uitgevoerd door artillerie en pantserwagens en dat de infanterie hoogstens tot taak zou overblijven het door genoemde wapens veroverde terrein te bezetten. Een nuchtere beschouwing van het vraagstuk leidt echter tot andere conclusies. Weliswaar spelen motor en pantser een groote rol bij den aanval, voor de infanterie is ook nog een belangrijke taak weggelegd. „Die Technik soil nicht mehr einseitig die Kampfgrundsatze bestimmen. Je gründlicher die Führung die von der Technik gebotenen Kampfmittel erprobt und zu beherr- schen gelernt hat, desto klarer ergeben sich die Grenzen der Wirksamkeit des Materials. Dem Infanteristen verbleiben auch im Angriff Aufgaben, die keine Maschine lösen kann Algemeen wordt aangenomen, dat de normaal bewapende en geoefende infanterie niet in staat zal zijn de zich in den modernen oorlog voordoende opdrachten uit te voeren, talrijk zijn dan ook de voorstellen en proefnemingen om het hoofdwapen zoo doelmatig mogelijk te hervormen. Schr. bespreekt vervolgens de Fransche en Engelsche opvattingen van den infanterieaanval en wijst er o.a. op, dat splitsing van stootkracht en vuur kracht in Frankrijk bij kleinere troepenonderdeelen dan een bataljon voor onmogelijk wordt gehouden. Eerst het bataljon zorgt voor een stelselmatige

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 112