534 De vuursteun wordt gegeven door de onmiddellijk volgende zware mitrail leurs en het infanteriegeschut, weshalve de infanterie geen lichte mitrailleurs noodig heeft. Hand-, geweer- en rookgranaten worden op motorvoertuigen van de compagnie medegevoerd en alleen in bijzondere gevallen gebruikt. Het is ondoelmatig deze lichte infanterie met marschen tot den vijand te brengen dit zal met behulp van motorvoertuigen moeten geschieden tot zoover het vuur van den vijand het toelaat. Kapt. Liddell Hart komt dan ook tot de volgende samenstelling van het lichte infanteriebataljon1 compagnie infanterie vervoerd op lichte terreinauto's, 1 compagnie zware wapens voor het verleenen van vuursteun (gemechaniseerd)1 a 2 reserve infanteriecom- pagnieën vervoerd op grootere terreinauto's. Hij denkt zich den aanval als volgtde infanterie stelt de zwakke plaatsen in de stelling vast en tracht op die plaatsen zoo ver mogelijk door te dringen. Hij onderscheidt drie grondvormen van den aanval der lichte infanterie namelijk de „Pirschangriff welke een zorgvuldig gebruik van elke dekking vereischt, den „maskierten Angriff" met gebruikmaking van duisternis, nevel en verneveling en de „überfallartige Gegenstosz", welke ten doel heeft den vijand door een voor gewenden terugtocht of door een verrassende bezetting van een voor hem belangrijk punt in het voorbereide vuur van de zware infanteriewapens te lokken en hem dan door een tegenstoot vernietigend te treffen. Ten slotte de Engelsche opvatting tegenover de Fransche stellend, merkt Schr. op „Es ergibt sich aus der Gegenüberstellung wieder, dasz das Kampfverfahren weit mehr von der seelischen Eigenart eines Volkes be- stimmt wird als vom Stand seiner Technik." Verbindingen. Mavors, Februari 1934, Het gebruik van bestaande verbindingen. Majoor J. N. Schreuder geeft in het slotartikel van de in het vorige nummer (zie tijdschriftoverzicht No. 4) aangevangen verhandeling over bovengenoemd onderwerp, een overzicht van de regeling van de ingebruikneming van rijks telefoonverbindingen volgens het Nederlandsche Voorschrift Etappen en Verkeersdienst (V.E.V.). In vredestijd wordt de samenwerking tusschen den militairen verbindings dienst en de betrokken niet-militaire diensten verkregen door de z.g. Tele- graafcommissie, welke is toegevoegd aan den Chef van den Generalen Staf en tot taak heeft voorbereidingen te treffen t.a.v. uitbreiding en wijziging van de bestaande netten met het oog op de militaire belangen, het voor militaire doeleinden gebruiken van bestaande geleidingen, het maken van inrichtingen t.b.v. den luchtwachtdienst, de aanvulling van bij den verbindingsdienst te verwachten tekorten aan personeel en materieel, de onbruikbaarmaking van bestaande netten enz. In tijden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden wordt de commissie als zoodanig ontbonden, de burger-leden worden echter in de organisatie van het Alg. Hoofdkwartier opgenomen. Schr. wijst voorts op het groote belang om over uitvoerige gegevens te beschikken betreffende de bestaande telefoon- en telegraaf-verbindingen deze gegevens kunnen worden geput uit de z.g. telegraaf- en telefoonkaart en uit de z.g. dradenkaarten van den rijkstelegraaf- en telefoondienst van de Ned. Spoorwegen en van andere lichamen met een min of meer uitgebreid telegraaf- en telefoonnet. Weliswaar ontbreken op deze kaarten verschillende details, welke voor de uitvoering van de werken bekend moeten zijn, toch beschikt men dan echter over voldoende gegevens om daarop het ontwerp voor een verbindingsnet te kunnen baseeren, terwijl de ontbrekende details voor of tijdens de werkzaamheden door de betrokken technische diensten, welke ter plaatse bekend zijn, kunnen worden verstrekt. Tot slot wijdt Schr. eenige woorden aan de zoogenaamde verkabeling van de geleidingen, waaronder verstaan moet worden het door ingegraven of bij waterloopen ingebaggerde kabels vervangen van bestaande hangende lijnen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 114