535 De hieraan verbonden voordeelen zijn in in het kort samen te vatten als volgt le de geleidingen zijn niet van den grond of uit de lucht waar te nemen, zoodat het beloop als voor den vijand niet bekend kan worden beschouwd 2e zij zullen geen vuur van den vijand trekken en dus betrekkelijk bedrijfs- zeker zijn 3e zij zullen minder te lijden hebben van mechanische invloeden (o.a. han delingen van kwaadwilligen) en ook minder aan atmosferische invloeden zijn blootgesteldde onderhoudskosten zullen dientengevolge minder zijn 4e de capaciteit wordt grooter. Hiertegenover staan de volgende nadeelen le de geleidingen zijn met het oog niet waar te nemen, zoodat de aanwezig heid door verkenning alleen, niet kan worden vastgesteld en steeds inlich tingen moeten worden ingewonnen bij het betrokken burgerpersoneel 2e de mogelijkheid om op de geleidingen aan te sluiten blijft beperkt tot die punten waar de kabels den grond verlaten, terwijl meestal voor de aansluiting voorlichting en aanwijzing noodig is van het personeel van den rijkstelefoondienst 3e het opsporen van gebreken in de geleidingen is veel ingewikkelder dan bij hangende lijnen. Chemische strijdmiddelen. 1 'I Militar Wochenblatt, 18 Februari 1934. Einsatz chemischer Kampjstojje in der Verteidigung unter besonderer Berücksichtigung chemischer Sperren". Na een kort overzicht te hebben gegeven van het offensief en defensief gebruik van de chemische strijdmiddelen in den wereldoorlog, bespreekt Schr. de ontwikkeling van de toepassing in de naoorlogsjaren in het bijzonder de zoogenaamde „chemische Sperren mit feszhaften Kampfstoffen" waaronder men verstaat de duurzame vergiftiging van bijzonder belangrijke tactische punten zooals bruggen, opmarschwegen, overgangen, wegversperringen, kruis punten van wegen en defile's, en terreinvergiftigingen in grooten stijl, waarbij geheele dorpen, boschperceelen, enz., loonende doelen bieden. Voor het tot stand brengen van dergelijke versperringen worden naast artillerie en mijnenwerpers de volgende hulpmiddelen gebruikt: pantserwagens met mosterdgastanks, welke naderingswegen en terreinen met strijdgas be sproeien spoorwegtankwagens, welke de spoorbaan en het terrein zijwaarts tot een totale breedte van 30 tot 50 m. vergiftigen vliegtuigen met mosterd gastanks, welke van geringe hoogte de strijdstoffen op belangrijke objecten uitgietenbombardementsvliegtuigen, welke hunne mosterdgasbommen af werpen draagbare apparaten, waaruit door een drukinstallatie of door een handsproei-inrichting wegen, woningen, kelders, schuilplaatsen, verhak- kingen, e.d., duurzaam worden vergiftigd gasmijnen welke door tijdbuizen of door mechanische ontsteking tot explosie worden gebracht en het omliggen de terrein tot een oppervlakte van 300 tot 500 m2 besmetten. Bijzondere waarde hebben deze versperringen in de passieve verdediging in de actieve verdediging slechts dan wanneer tusschen de besmette terrein- deelen nog voldoende ruimte beschikbaar is om een tegenstoot uit te voeren. In het vertragende gevecht kunnen deze versperringen van groote waarde zijn. Het doorschrijden van een dergelijke versperring levert voor den aanvaller vele moeilijkheden op, is echter voor troepen, welke over deugdelijke be schermingsmiddelen beschikken niet onmogelijk. Het tijdverlies is zeer groot, vooral wanneer verschillende hinderniszones achter elkaar zijn aangelegd en de laatste hindernissen onder eigen mitrailleur- en artillerievuur worden genomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 115