536 Luchtbescherming. Schweizerische Monatschrift für Offiziere aller Watten. Februari 1934. Der militarische und zivile Fliegerbeobachtungs- und Meldedienst, door Obit. Max Höriger. De ligging van Zwitserland te midden van staten, welke over uitgebreide luchtmachten beschikken, verplicht tot het nemen van uitvoerige lucht beschermingsmaatregelen. „Das Volk musz erkennen, dasz der Luftschutz nicht mit irgendwelchen weltanschaulichen und parteipolitischen Dingen zusammenhangt, sondem einfach zwingendes Gebot der Menschlichkeit und Selbsterhaltung ist". Hoe sneller een gevaar kan naderbij komen, des te sneller moet ook de berichtoverbrenging zijn. Als eerste maatregel tegen het luchtgevaar moet dan ook een luchtwaarnemings- en berichtendienst worden georganiseerd, welke bestaat uit alarmposten, (geluid)waarnemingsposten, verzamelplaatsen voor berichten en centrales van waaruit de naar aanleiding van de binnen komende berichten onmiddellijk te treffen maatregelen uitgaan (Auswerte- zentrale). De dienst moet dusdanig snel kunnen werken, dat alle bescher mingsmaatregelen kunnen zijn uitgevoerd voordat de vijandelijke vliegers boven het object verschijnen. De aanvaller kan twee verschillende soorten van aanvalsobjecten hebben, namelijk le. doelen van geringen omvang, zooals bruggen, depots, troepenverza melingen, knooppunten van verkeer, belangrijke bedrijven voor deze doelen wordt een goed zicht vereisoht, weshalve de aanval op deze doelen bij dag zal plaats vinden 2e. groote uitgestrekte doelen, zooals steden, waarbij het niet zoozeer gaat om de vernieling van bepaalde objecten maar meer om de algemeen aan te richten schade en moreelen invloedde uitvoering zal veelal bij nacht plaats hebben. De actieve afweermaatregelen besprekend, merkt Schr. het volgende op „Es laszt sich aber ein groszer Luftraum nicht wie das Vorfeld einer Front schützen. Es musz damit gerechnet werden dasz es trotz starker aktiver Abwehr dem Gegner gelingt, in das Innere eines Landes einzudringen, um sein Ziel nu erreichen. Die aktive Abwehr musz daher ihre Erganzung in passiven Schutzmasznahmen finden". Ter vervollediging van de militaire luchtwaarnemings- en berichtendienst wordt een civiele waarschuwings- en alarmeeringsdienst ingesteld, welke tot doel heeft verschillende kleine plaatsen (dorpen enz.) en bepaalde objecten te waarschuwen. De leiding van den geheelen luchtbeschermings dienst met inbegrip van den civielen waarschuwings- en alarmeeringsdienst moet in militaire handen zijn. Proefnemingen te Breslau hebben uitgewezen, dat de alarmeering van de bevolking door klokken, moordslagen en raketten zeer ondoelmatig is. De beste resultaten werden bereikt door sirenen met een gemiddelde geluid sterkte (ongeveer 500 m gehoorafstand). Deze alarmsirenen moeten zoo opgesteld worden, dat zij elk afzonderlijk dan wel gezamenlijk langs electri- schen weg in werking kunnen worden gesteld. Schr. vraagt zich af, of het niet mogelijk zou zijn om alle abonné's van den telefoondienst met een speciaal geluidsignaal op het luchtgevaar opmerkzaam te maken. Moreele factoren. Militar Wissenschaftliche Mitteilungen, December 1933. Kavallerieschreck, door Gen.-maj. b/d Hugo Kerchnawe. Als neerslag van de ervaringen van den oorlog 1870/71 kwam in 1914 in vrijwel alle gevechtsvoorschriften een zinsnede voor, welke overeenkwam met die, welke het Oostenrijksch-Hongaarsche gevechtsvoorschrift bevatte, namelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 116