539 Wij willen deze leerzame studie besluiten met de volgende, reeds in 1773 door Gen. Guibert uitgesproken woorden „Except for feigned attacks and for strategical reasons, every cannonade „whose sole object is the chance killing of some few men at a heavy cost in „ammunition is miserable and ridiculous. If one knows how to employ artil- „lery, one accomplishes not the small task of disabling a gun or killing a „few men at a given point, but an important mission, a decisive mission, „which should be to cover, to sweep with fire, the terrain occupied by the „enemy, and, above all, the ground over which he would like to advance „to attack. Executed thus, artillery fire is truly formidable." Inderdaad hebben deze, in 1773 uitgesproken woorden, nog niets van hunne waarde ingeboet. Hetzelfde tijdschrift behandelt een methode, om een batterij in de richting te brengen met behulp van een schaduwlijn. Major Erwin H. Falk geeft daarvan in een artikel, getiteld „The shadow line method of laying field artil lery" een zeer uitvoerige en duidelijke beschrijving. De methode heeft betrekking op het vrijwel algemeene geval, dat de batterij-commandant zijn stukken niet kan zien en de meest eenvoudige methodes, om de batterij in de richting te brengen, niet kan toepassen. Het gebruik van het kompas, aldus schr., is in vele gevallen, ten gevolge van de groote plaatselijke verschillen der afwijkingen, te onzuiver. Schr. geeft nu een zeer eenvoudige methode aan, welke geen bijzondere instrumenten vereisdht. Hij gaat uit van het beginsel, dat de stralen van de zon evenwijdig zijn voor punten, welke op betrekkelijk korten afstand van elkander zijn gelegen, zooals waarnemingspost en batterij. De schaduw lijnen van een op deze punten verticaal opgehangen koord zijn derhalve op een zelfde oogenblik eveneens evenwijdig. Deze lijnen, uitgezet op een stuk papier en overgebracht op het terrein, kunnen dan als basis dienen voor het vaststellen van de zijdelingsche richting, naar welk doel ook. De toepassing is uitermate eenvoudig, en vordert niet meer dan enkele minuten. Het planchet wordt zoowel bij den waarnemer als in de batterij opgesteld. Het is duidelijk, dat het niet noodzakelijk is, dat deze planchetten horizontaal en onderling evenwijdig zijn, waar het slechts gaat om de richting van de schaduwlijn. Op den hoek van ieder planchet wordt een schietlood opgehangen, waarna het geheel gedraaid wordt, zoodanig, dat de schaduwlijn van het koord op een blank stuk papier valt, dat daarop is bevestigd. Op een bepaald tee'ken, per telefoon overgebracht, dan wel op een bepaald tijdstip (hiervoor zijn echter zeer nauwkeurig gelijkloopende uurwerken noodig) wordt de schaduw lijn op het papier overgenomen, en daarna met behulp van enkele richtbaken in het terrein vastgelegd. Voor het aanduiden van een doel wordt dan de zijdelingsche richting aangegeven ten opzichte van deze lijn. Zooals wel duidelijk zal zijn, komt deze methode eenigszins overeen met de bij ons bekende richting volgens richtbasis. Alleen vordert het uitzetten niet zooveel tijd en moeite en maakt men geen gebruik van de kaart. Als verdere voordeelen noemt schr. nog op, dat de bijzondere correcties, welke ieder meetinstrument bezit, komen te vervallen. Voorts is het toestel bestand tegen schokken, ruwe behandeling enz., omdat het slechts bestaat uit een planchet en een schietlood, zoomede een richtliniaal, om de lijn op het terrein uit te zetten. De nadeelen zijn, dat het geval zich kan voordoen, dat er geen zon is en dat ten gevolge van den wind het koord gaat slingeren. Dit laatste nadeel wil schr. ondervangen, door het vervaardigen van een eenvoudig windscherm. De methode is inderdaad zeer eenvoudig en uit dien hoofde aanlokkelijk. Schr. schijnt zeer goede en nauwkeurige resultaten te hebben bereikt. In hoeverre bedoelde methode bij ons practisch bruikbaar zal zijn, zou nader moeten worden nagegaan. Een groot bezwaar schijnt voorshands wel gelegen

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 119