kages maakte de toestand kritiek. Half Dec. werd de vliegschool wegens gebrek aan machines stopgezet. Uit den aard der zaak had de nieuwe vliegafdeeling aanvan kelijk het uitsluitend karakter van een vliegschool. In 1919 werden uit Nederland uitgezonden drie te Soesterberg opgeleide Indische officieren, twee gedetacheerde Nederlandsche officieren, een luchtvaartkundig ingenieur en een hoofdmonteur. Tegelijkertijd werden eenige Avro- en De Havilland-vliegtuigen uitgezonden, de Avro als lesvliegtuig, de De Havilland als ver kenner. Aanvankelijk ging alles voorspoedigonderofficieren werden in opleiding genomen en de gelegenheid open gesteld voor mili ciens om te worden opgeleid tot reserve-officier-vliegenier. Echter bleven ons ongelukken niet gespaard op 8 Febr. 1921 de Luit. de Ruyter en in Dec. 1921 de Commandant van de jonge Vliegafdeeling, de Kapt. van Houten. In 1922 werd de Engelsche vliegenier Baker voor 3 jaar als instructeur aangenomendaarna werden uitsluitend geheel in Indië opgeleide vliegeniers als instructeurs aangewezen. Afgescheiden van de ernstige ongevallen, welke ook daarna helaas nog voorgekomen zijn, hadden geen bijzondere voorvallen meer plaats tot in 1932 de vliegschool om bezuinigingsredenen werd overgeplaatst naar Andir. Als lestoestellen zijn nog steeds de Avro's in gebruik, terwijl de De Havillands als overgangstoestel dienst doen naar de veel snellere moderne jagers en verkenners. Zoowel de Avro's als de De Havillands zullen eind 1934 voor zien zijn van een moderne motor. De Vliegdienst en het materieel. Deze is wat men bij de hoofdwapens noemt „de troep", ter onderscheiding van de vlieg- en waarnemerschool, „de depots". Het in gebruik nemen in 1918 van het vliegveld Soekamiskin nabij Bandoeng moet eigenlijk beschouwd worden als het begin van den Vliegdienst. In 1919 werd een nieuwe formatie voor de vliegafdeeling, welke hierbij werd omgedoopt in „Luchtvaartafdeeling", vastgesteld,' waarbij de Vliegdienst zou bestaan uit 2 vliegtuigtroepen a 3 escadrilles. Voorloopig werd deze sterkte gereduceerd tot 2 esca drilles a 6 vliegtuigen. Vermelding verdient in dezen tijd de éerste vlucht naar Bali door de Luitenants Leendertz en Koster en den Heer Hilgers. Teneinde in de behoefte aan nieuwe vliegtuigen te voorzien werd in 1920 overgegaan tot den aankoop van Fokker D VII jagers en Vickers Viking amphibieën, welke laatste echter voor het doel waarvoor ze bestemd waren slecht voldeden. 441

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 11