547 méestai contant werd betaald, waren aidus gemaakte fouten niet meer te herstellen. Eerst wanneer het „Requisition-directorate" verantwoordelijk wordt gesteld voor een goed en doorloopend contact met de handelaren en voor de bescherming der Britsche belangen door het bedingen van niet te hooge prijzen, komt er verbetering. Periodiek worden nu prijslijsten vastgesteld, aangevende de marktprijs en de maximum-prijs. Zij worden voor de bevolking geheim gehouden. De door officieren van dezen dienst afgegeven betalingsbons blijven ten allen tijde geldig, om geen voedsel te geven aan anti-Britsche pro paganda. Voor „faits de guerre", waaronder in het algemeen werden verstaan alle handelingen voortvloeiende uit de noodzaak den vijand te weerstaan of te verdrijven, v.z.v. deze op de plaats van actie verricht werden, werd noch door het Britsche, noch door het Fransche Gouvernement eenige schadeloosstelling betaald. Militar-wissenschaftliche Mitteilungen, Febr. 1934. General-Intendant Nikolaus Levnaic-Iwanski geeft in het artikel„Wirt- schaftliche Mobilisierung" een overzicht van de maatregelen die in vredestijd voor dit doel moeten worden overwogen en voorbereid. Na er op gewezen te hebben, dat de in den oorlog '14'18 opgedane erva ring er in vele landen toe heeft geleid de „Wirtschaftliche Mobilisierung" niet alleen op papier, doch ook in meer concreten vorm voor te bereiden (o.a. is men in Amerika hiermede reeds zeer ver gegaan), deelt hij mede, dat volgens het verdrag van St. Germain Oostenrijk geen voorbereidingen voor mobilisatie mag treffen. Zijn studie heeft dan ook voorloopig slechts theoretische waarde voor dit land. De „Wirtschaftliche Mobilisierung" betreft niet alleen militaire belangen, doch de directe levensomstandigheden van het geheele volk hangen hiermee ten nauwste samen. Landbouw, handel en industrie zullen in geval van oorlog spoedig worden ontwricht, indien niet tijdig maatregelen worden genomen om deze ontwrichting te voorkomen. Allereerst wijst Schr. op de noodzaak reeds in vredestijd overeenkomsten aan te gaan met vermoedelijke bondgenooten, betreffende de uitwisseling van diverse producten. Dergelijke verdragen hebben voor het uitbreken van den grooten oorlog tusschen Duitschland en OostenrijkHongarije be staan (o.a. was aan Duitschland het recht toegekend producten uit Oost- Indië via de haven van Triëst naar Duitschland te voeren). Bijzondere maat regelen zijn noodig op het gebied van Personeelsvoorziening voor diverse Handel en verkeer. Voedselvoorziening. In 1914 was niet behoorlijk nagegaan wie wel en wie niet van den ver plichten krijgsdienst moesten worden vrijgesteld. Daardoor werden aan landbouw en industrie plotseling te veel krachten onttrokken, zoodat de productie belangrijk terugliep, juist in den tijd, dat de vraag naar product belangrijk hooger was geworden. Weliswaar werden alsnog vele militairen van het front teruggehaald, doch de industrie was reeds ontwricht, terwijl een groot gedeelte der vaklieden bereids was gesneuveld, zoodat men zich met minder geroutineerde krachten tevreden moest stellen. Tevoren dient men er zich rekenschap van te geven, welke bedrijven gedurende langer of korter tijd in werking moeten blijven, of wel dienen te worden uitgebreid en hoeveel leidend personeel en geschoolde arbeidskrachten men hiervoor noodig heeft. Op financiëel gebied moeten maatregelen genomen worden om steeds snel over een ruime krijgskas te kunnen beschikken, waartoe veel liquide mid delen t. b. van de regeering moeten kunnen worden gesteld. Speciale wette lijke bepalingen zijn noodig om banken enz. te dwingen maatregelen te bedrijven. Financiën. Voorziening aan grondstoffen. Voorziening aan transport-middelen. Industrie. Sociale maatregelen. Verbindingen (Telegr. Telefoon, Post). Inlichtingsdienst. Statistiek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 127