Beklaagde Ik vraag me af, welke gevolgen een schot zou hebben gehad. PresidentHet had U misschien Uw baantje kunnen kosten, maar daar gaat het niet om. U had nooit de hut mogen verlaten. Beklaagde Ik had me rekenschap te geven van de gevolgen van een schot. President U hebt U geen rekenschap te geven van de gevolgen van zoo'n geval. Het is nog vermeldenswaard, dat de beklaagde, die zoo werd toegesproken, werd gestraft met 3 dagen gevangenisstraf zonder ontslag. Wat zou hij hebben gekregen als hij het schot had gelost Als dat schot was afgevuurd en de brave Boshart daarvan het slachtoffer was geworden en de demonstratie daarna geëin digd, dan zou het niet onmogelijk zijn geweest, dat dezelfde Pre sident in een „scherp verhoor" zou hebben gezegd President Ik kan niet begrijpen, waarvoor het noodig was een van Uw minderen a bout portant neer te schieten. U werd toch niet bedreigd en U was toch van plan de radiohut te verlaten. Beklaagde Door dat eene schot heb ik een eind aan de muiterij gemaakt. President Dat kan ik niet aannemen. Er was bovendien nog geen muiterij. Er was slechts een demonstratie. Geen burger zou zoo gehandeld hebben als U als zee-officier deed. BeklaagdeIk vraag me af, welke de gevolgen zouden zijn geweest, als ik dat schot niet zou hebben gelost. PresidentU hebt U geen rekenschap te geven van de gevolgen in zoo'n geval. Vast staat, dat het gebezigde geweld nog niet nood zakelijk was en dus ver uitgaat boven de in Artikel 143 bedoelde door het belang der zaak gevorderde maatregelen van geweld." Om misverstand te voorkomen teeken ik nog eens aan, dat ik de overwegingen en de uitspraak van het Hof niet aan critiek onderwerp. Hetgeen ik in het licht wil stellen is dit, dat na de geslaagde muiterij, na de algemeene verontwaardiging daarover en de maatregelen van geweld door de Regeering genomen, de rechter dat zijn de menschen, die zich over de beklaagden moeten uitspreken in omstandigheden verkeerde, welke het hem gemakkelijk maakten de beklaagden te veroordeelen. Zelfs toonde de rechter daarbij sentiment. Indien echter de muiterij dadelijk bij het begin in bloed was gesmoord, dan was waarschijnlijk de publieke opinie anders uitge vallen. Dan zou de Regeering zeer waarschijnlijk evenzeer zijn geschrokken. De officieren zouden ongetwijfeld voor den rechter zijn gebracht. De rechter zou zijn verontwaardiging over hun bloeddorstig optreden niet hebben kunnen verbergen. Deze redeneering is werkelijk niet onwaarschijnlijk, zooals blijkt uit het geval van een Commandant bij de Marine, die een gezamenlijke dienstweigering bedwong alleen maar door te zeg- 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 128