5. De onderzeeboot-actie zou de Turksche verbindingen in de Zee van Marmora kunnen bedreigen. Alsof men toen reeds het zwakke en onzekere element aan voelde in een dergelijke, eenzijdige actie, werd samenwerking gezocht met Servië en Griekenland, doch zonder succes. Toen werd 16 Februari in de War Council besloten de 29ste divisie te zenden en die met de beschikbare troepen in Egypte naar Lemnos over te voeren. Transportmiddelen moesten worden verzameld voor het vervoer van 50.000 man. Voorloopig kwam van die maatregelen niets, de overvoer van de 29ste divisie werd uitgesteld tot 10 Maart. De nu volgende operaties door de vloot alleen behooren dus feitelijk niet thuis onder de rubriek „Landingen", maar omdat ze zoo leerzaam zijn voor wat betreft den strijd om kustversterkin- gen, welke met de landingen in onverbrekelijk verband staat, zullen ze hier niet worden gepasseerd, ook omdat er uit blijkt, dat onder bepaalde omstandigheden in feite weinig aan de verhoudin gen is veranderd. De strijd om de Oostzee eilanden zou mogelijk tot een tegengestelde visie aanleiding kunnen geven. De Dardanellen en de Turksche versterkin gen. De straat der Dardanellen heeft een lengte van 70 km. In het midden heeft ze een insnoering, ter hoogte van Kilia en Negara en is daar 1400 m breed. Acht km westelijker ligt een tweede vernauwing tusschen Kilid Bahr en Tchanak met een minimum breedte van 1300 m. Er staat zulk een sterke stroom, dat zelfs in vredestijd een loods in dit vaarwater noodig is. Het westelijk deel is 25 km lang en 7,5 km breed, aan den uitgang naar de Egaeische Zee vernauwd tot 3,5 km. Voor dien uitgang liggen 2 eilanden, Tenedos tegenover de Aziatische kust en Imbros tegenover de Europeesche kusthet laatste heeft een goede haven. Nog 60 km. westelijker ligt Lemnos, zeer geschikt als operatiebasis. Aan beide oevers van de straat lagen kustversterkingen en forten het geschut was uitsluitend bestemd om op te treden tegen een vlootaanval van de zijde der Egaeische Zee. In den rug en van de landzijde waren de batterijen weerloos. Zij waren aangelegd in 2 groepen. De westelijke groep was gelegen aan den ingang, n.l. 2 batterijen op den N.-oever bij Sedd-el-Bahr en 2 batterijen op den Z.-oever bij Kum Kale. Ze telden 20 stukken van 15 tot 28 cm. kaliber 4 dezer stukken hadden een dracht van 14,8 km. De oostelijke tevens hoofdgroep lag in bovengenoemde ruimte Tchanak Kilid Bahr Kilia Negara. Alleen één middelbare batterij lag vooruitgeschoven, halfweg Tchanak Erenköj. Totaal waren aanwezig 80 kustvuurmonden van alle soorten, een arsenaal van oude modellen, die alleen daarin met elkaar over- 1046

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 12